Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Propunerea tehnica -prezentare document
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Propunerea tehnica -prezentare document

Buna ziua!

In cadrul unei licitatii un ofertant a prezentat un document "Durata de executie" in Propunerea financiara si nu in Propunerea tehnica asa cum era solicitat prin Fisa de date. Un alt ofertant, prezent la deschidere, a facut aceasta mentiune (cea de mai sus) pe Procesul verbal al sedintei de deschidere. In Fisa de date la "Modul de prezentare a propunerii tehnice" scrie "Ofertantii au obligatia de a prezenta si graficul de executie". Restul ofertantilor au prezentat graficul de executie in Propunerea tehnica, iar unii si in Propunerea financiara.
Este aceasta situatie un motiv de descalificare a ofertantului mentionat la inceput sau un motiv de contestatie din partea celorlalti? Ma gandesc poate la "tratamentul egal"
are dreptate Dl Nicolae. Nu trebuie sa va loviti de un formalism excesiv pt. ca nu are nicio relevanta. Daca elementele solicitate exista insa puse alandala asta nu inseamna ca oferta este neconforma.