avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata femei

Sunt nascuta in decembrie 1957,am 10 ani de grupa a-IIa si in total 33 de ani si 9 luni de munca. Salariul actual este minim pe economie.La ce varsta ar trebui sa ies la pensie de drept si la cat anticipat? Multumesc
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala cu penalizare este indeplinita.Nu este indeplinita conditia de varsta(56 de ani si 7 luni).Cand veti indeplini si aceasta conditie,veti depune dosarul la Casa locala de care apartineti.
Va rog sa-mi spuneti daca o femeie nascuta in noiembrie1957, cu o vechime in munca de 33 ani din care 4 ani si 8 luni a lucrat in gr.1 de munca si 8 ani si 5 luni in grupa 2 de munca , se poate pensiona anticipat. Multumesc !
1. Pentru o femeie nascuta in noiembnrie 1957 varsta standard d pensionare este de 60 de ani si 11 luni, varsta standard de pensionare este de 30 si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in grupe superioare de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni (60/11 - 2/6 = 58 de ani si 5 luni).
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 5 luni (33/0 + 4/5 = 37 de ani si 5 luni).

3. Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 5 luni, in aprilie 2015;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 11 luni, in octombrie 2013.

4. Pentru a putea beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), in octombrie 2013, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 11 luni.
va multumesc :)
sint nascuta in 54 am 10ani de munca si am 5 copiii am auzit ca si cresterea copilor se pune la pensionare e adevarat sau nu si in ce an as iesi la pensie

Ultima modificare: Joi, 10 Ianuarie 2013
vladdd, utilizator

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Calculare pensie anticipata partiala lorennna2000 lorennna2000 Buna ziua .Nascuta 04.1957 31 ani vechime in munca din care 9 ani la spital ca asistenta medicala 1982-1991, -- in invatamant din 1991 si pana in ... (vezi toată discuția)