Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata femei

Sunt nascuta in decembrie 1957,am 10 ani de grupa a-IIa si in total 33 de ani si 9 luni de munca. Salariul actual este minim pe economie.La ce varsta ar trebui sa ies la pensie de drept si la cat anticipat? Multumesc
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala cu penalizare este indeplinita.Nu este indeplinita conditia de varsta(56 de ani si 7 luni).Cand veti indeplini si aceasta conditie,veti depune dosarul la Casa locala de care apartineti.
Va rog sa-mi spuneti daca o femeie nascuta in noiembrie1957, cu o vechime in munca de 33 ani din care 4 ani si 8 luni a lucrat in gr.1 de munca si 8 ani si 5 luni in grupa 2 de munca , se poate pensiona anticipat. Multumesc !
1. Pentru o femeie nascuta in noiembnrie 1957 varsta standard d pensionare este de 60 de ani si 11 luni, varsta standard de pensionare este de 30 si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in grupe superioare de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni (60/11 - 2/6 = 58 de ani si 5 luni).
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 5 luni (33/0 + 4/5 = 37 de ani si 5 luni).

3. Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 5 luni, in aprilie 2015;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 11 luni, in octombrie 2013.

4. Pentru a putea beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), in octombrie 2013, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 11 luni.
va multumesc :)
sint nascuta in 54 am 10ani de munca si am 5 copiii am auzit ca si cresterea copilor se pune la pensionare e adevarat sau nu si in ce an as iesi la pensie

vladdd, utilizator