Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Inselatorie pe internet
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Inselatorie pe internet

Buna Ziua! De curand mi-am cumparat de pe internet un telefon NOU,dar dupa ce l-am scos din cutie,pe langa faptul ca nu era sigilat,in momentul in care am incercat sa sun de pe el,nu ma puteam intelege cu persoana cealalta din cauza telefonului meu care bazaia ingrozitor.Pe site spunea ca garantia consta in inlocuirea telefonului(eu in colet nu am primit decat factura telefonului,nici urma de garantie) dar sincer eu nu vreau altul,eu imi vreau banii inapoi.Mi-am comandat telefonul acum 2 saptamani si un pic,si vroiam sa il fac cadou.Cei de la firma respectiva au zis ca am sa primesc coletul in maxim 10 zile,si bineinteles ca a trecut mai mult de atat. In cazul returului eu trebuie sa platesc si transportul,de parca eu am vreo vina ca ei isi bat joc de oameni...telefon nou,scos din cutie,sa nu functioneze,si nici nu avea tot ce scria in descriere ca are. Sunt sanse sa imi primesc banii inapoi?
Daca le trimit coletul inapoi prin posta,acesta trebuie pus cu plata ramburs sau cum se procedeaza,ca imi este teama ca daca il pun fara ramburs poate ei nu imi mai dau banii inapoi. Din cate stiu daca este cu ramburs ei nu pot ridica acel colet fara sa il plateasca,si eu vreau sa pun ramburs suma care am dat-o eu pe telefon,nu?
Va raspund la al doilea mesaj.
Daca il puneti cu plata ramburs si ei nu il ridica in cateva zile riscati sa il primiti inapoi. Nu este specificata in lege aceasta posibilitate, de expediere cu plata ramburs, nu sunt obligati sa va restituie banii imediat ce primesc coletul iar posta nu tine 30 de zile un colet in magazii.
Prin curier ar fi mai simplu, insa este putin mai scump.

Daca firma este cat de cat cunoscuta, nu vor risca sa aiba probleme cu ANPC nereturnandu-va banii. Aveti grija de chitanta, eventual ambalati telefonul la posta in fatza lucratorului care vi-l preia si scrieti pe mandat ce contine pachetul, inclusiv valoarea reala, pentru a va lua toate masurile de siguranta. Mai mult nu stiu ce as putea sa va spun.