Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... executor si penalitati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

executor si penalitati

buna ziua. poate cineva sa-mi spuna daca stie cat de mari sunt penalitatile in cazul in care ajung la executor.poate pune penalitati dupa bunul plac ?daca creditul meu este in franci asa va fi preluat de executor?suma datorata este de 60000 lei in franci.la cum creste francul tot platesc si tot mai mult am de platit/va multumesc
Executorul recupereaza dobanda prevazuta in contract, calculata la valoarea debitului restant. Banca ii spune exact cat mai este de platit (principal + dobanda curenta + dobanda penalizatoare) ca nu cred ca stie executorul sa o calculeze (face dreptul nu ase-ul). Pt ca sunt prevazute deja in contract(titlu executoriu) nu mai are dreptul sa mai actualizeze si el sau sa adauge dobanda legala. poate doar sa calculeze onorariu si cheltuieli de executare.
multumesc pentru raspuns.puteti sa i-mi spuneti care este procedura de executare mai concret(vad pe forum ca sunteti de meserie)incepind de la banca de la preluarea dosarului si ce urmeaza? multumesc
Cerere executare si pedare dosar catre executor judecatoresc, cerere incuviintare executare silita si adrese catre institutii pentru (pt aflare bunuri mobile/imobile, conturi, angajatori etc). Dupa incuviintare simultan sau succesiv una dintre modalitatile de executare (porpire, mobiliara, imobiliara).
Poprire - fara somatie se vireaza banii din cont sau de la angajator (in cota legala)
Mobiliara - somatie, sechestru, evaluare, publicatie vanzare
Imobiliara - somatie, inscriere somatie CF, evaluare, publicatie vanzare
Distribuirea pretului PV inchidere dosar
credeti ca pot ajunge la o intelegere cu executorul incazul in care ajung la asa ceva sa pot plati lunar o suma sa zicem sub forma unei rate.credeti ca se poate ?asta in masura in care eu nu am venituri si nici imobile in romania.va multumesc