avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... admitere facultate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

admitere facultate

buna ziua
vreau sa ma inscriu la o facultate si am o intrebare
eu oficial sunt divortata desi locuiesc impreuna cu sotul si suntem impreuna
inca nu mi/am schimbat buletinul ca nu a avut cine sa ma ia in spatiu am buletinul vechi si avem si certificatul de casatorie
intrebarea e este vreo problema?
ca la facultate se cere certificat de nastere si de casatorie in copie legalizata atata timp cat eu am acelasi buletin sunt pe numele sotului si pe numele din certiificatul de casatorie
oricum urmeaza sa facem cununia civila din nou si atunci voi duce copie dupa buletinul nou
va rog sa ma lamuriti
va multumesc
3 fotografii 3/4cm, cu banda albă de 7 mm la baza (tip buletin).
Aveti de platiti 2 taxe: una de 1 leu si una de 4 lei. Hotararea trebuie sa fie definitiva si irevocabila.
Mergeti tot la serviciul de Evidenta unde v-a fost eliberata cartea de identitate pe care o aveti acum. Nu poate dura atat de mult cum ati auzit decat daca exista neclaritati, nu cred ca e cazul la dvs.
multumesc pt informatiile oferite de dvs. pana acum
as mai avea o intrebare
astazi am mers sa depun actele pt CIP si maine o ridic
intrebarea ar fi mai e nevoie sa duc la facultate hotararea d e divort acum ca voi avea numele din buletin acelasi cu acela din certificatul de nastere?
vreau sa stiu ca daca nu e necesar nu mai dau banii pe legalizare
va multumesc
p.s. va dau aici copy paste
. certificatul de nastere in copie legalizata, iar, daca este cazul, si acte doveditoare privind schimbarea numelui de pe siteul universitatii unde specifica acest fapt si din cate am inteles eu nu cred ca mai e nevoie
dvs.ce ziceti?
Nu este nevoie decat de certificatul de nastere si de cartea de identitate, nu ii intereseaza ca sunteti divortata.
Succes :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume Maria Adriana Marinescu Maria Adriana Marinescu Buna ziua, sora mea a divortat in urma cu 10 ani si a pastrat numele de familie al sotului, prin sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila. Acum ... (vezi toată discuția)
Revenirea la numele anterior casatoriei lumy1978 lumy1978 Buna ziua, Am divortat acum 4 ani si, de comun acord, in sentinta ramasa definitiva, am optat pentru pastrarea numelui din timpul casatoriei. Acum insa ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume copil buterflies buterflies sunt divortata , am o fetita de 6 ani. In urma divortului fostul sot nu a dorit sa ma lase sa pastrez numele , voiam sa fiu pe acelasi nume cu fetita . Pot sa ... (vezi toată discuția)