Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... contract de curtaj sau de mandat?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

contract de curtaj sau de mandat?

ca initiator al unei pagini web doresc sa închei contracte pt promovare si vanzare de servicii de publicitate prin internet pe pagina proprie. cu acesti colaboratori sa închei contract de curtaj sau de mandat???
Tu practic vinzi spatiu publicitar sau de reclama/ la fel cum fac si ziarele. Pentru asa ceva se incheie contract de reclama care este un contract nenumit la fel ca contractul de curtaj.

Curtajul presupune ca tu sa vorbesti cu cumparatorul , sa-l recomanzi pe vanzator si sa ii pui in legatura exact aceeasi activitate ca mandatarul doar ca tu nu inchei in numele vazatorului nici un fel de act juridic. Prin natura actului care il defineste curtajul este diferit fata de ceea ce faci tu iar contractul de agentie nici el nu e potrivit.

Raspuns: Trebuie sa inchei contract de reclama
Va rog sa-mi spuneti baza legala la contractele de administrare sau colaborare cu persoane fizice rezidente.
Va multumesc