avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am primit bani in contul meu bancar fara sa fac nici o ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am primit bani in contul meu bancar fara sa fac nici o tranzactie

Buna ziua.
Am observat ca in contul meu bancar a aparut o suma nu foarte mica de dolari.
Nu trebuia sa primesc bani de la nimeni.
Probabil a fost greseala bancii sau eu stiu ce eroare.
Eu ma gandesc sa scot banii si sa inchid acel cont, nu consider ca ar fi problema mea ca cineva a gresit contul sau banca a avut vreo eroare.
In acest caz ce se poate intampla, chiar sunt foarte nedumerit.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Krissia . , Alte profesii 01:23, 5 August 2012
Banca ia masuri de returnare? Sigur, il roaga frumos pe detinatorul contului sa dea banii inapoi.
Banca, daca ea a facut eroarea si are un prejudiciu direct, sau cel ce a facut eronat viramentul nu pot decat sa faca actiune civila pentru plata nedatorata/imbogatire fara justa cauza. Nimic mai mult. La pronuntarea sentintei va trebui sa dea banii inapoi, sau va fi executat silit, daca are bunuri. e tot ce se poate intampla.
Din relatarea dl Alexbb nu rezulta ca banca a afacut vreo eroare.
Eroarea apartine celui ce a facut viramentul, eroare umana.Acesta poate reclama eroarea, pe care banca este obligata sa o execute.
Cel ce a primit necuvenit o suma in contul sau are obligatia raportarii acestei erori.
Daca persoana reclama in instanta greseala, cu siguranta se va decide returnarea sumei.
danacj a scris:

Sau sa fiti urmarit penal...in rest nimic nu vi se poate intampla:)


Si de ce ma rog frumos,sa fie urmarit penal?Ca a utilizat niste bani care se afla in contul respectivului?Chiar detinatorul contului trebuie sa justifice ce face cu banii aflati in contul personal!?Moral ar trebui sa o rezolvati cu banca in speta.
danacj a scris:

Sau sa fiti urmarit penal...in rest nimic nu vi se poate intampla:)



Doamna, ar trebui sa ma limitati la a da sfaturi despre ceea ce cunoasteti.
Cum sa fie urmarit penal? Habar nu aveti ce spuneti.
Daca nu restituie banii raspunde doar civil.
Penal ar putea raspunde banca daca face operatiuni pe contul sau fara sa aiba acceptul titularului de cont.

lasati-i va rog pe cei ce stiu despre ce vorbesc sa dea raspunsuri. Nu e un forum unde ne dam cu parerea. Aici incercam sa ii ajutam pe cei ce au nevoie.
Jocandi Causa a scris:

Cum sa fie urmarit penal? Habar nu aveti ce spuneti.
Daca nu restituie banii raspunde doar civil.


Si cu art.216 C.Pen. cum ramane?

" Art. 216.(Însuşirea bunului găsit) - Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut, sau de a dispune de acel bun ca de al său, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare în posesia făptuitorului.
"

Vezi mai ales alin.2....

Cu privire la ce inseamna "bunuri mobile" vezi art.208, alin.2 C.Pen: "Se consideră bunuri mobile şi orice energie care are o valoare economică, precum şi înscrisurile."

Alte discuții în legătură

Buna ziua! am si eu o problema acum cateva luni mi sau virat ... LaviniaSm LaviniaSm Buna ziua! Am si eu o problema si as vrea sa ma ajutati va rog frumos ,acum cateva luni mi sau virat 100 de mil din greseala la salariu,o clinica stomatologica ... (vezi toată discuția)
Problema retur bani comanda online calind83 calind83 buna ziua, am comandat de la un magazin online un produs de 1000 de lei pe care l-am platit cu card bancar dar nu l-am primit. Dupa 1 luna mi-au trimis alt ... (vezi toată discuția)
Poti fi obligat sa returnezi o suma de bani care a intrat gresit in contul tau bancar? iunana iunana Buna, Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns la o problema, m-am trezit cu niste bani in contul bancar de la o firma cu care nu mai am legatura, nu ... (vezi toată discuția)