Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine preia creditul sotului daca acesta a fost ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine preia creditul sotului daca acesta a fost contractat inainte de casatorie?

Sotul meu a decedat.Are doua credite neachitate contractate inainte de casatorie.Are 2 copii din alta casatorie mostenitori.Avem 2 imobile in comun cumpmarate in timpul casatoriei.Dupa succesiune cine va prelua si datoriile-doar copiii sau sotia impreuna cu copiii,proportional cu cota din succesiune?
Va multumesc.
Multumesc pentru toate aceste informatii.
Sper ca la unul dintre credite,care are asigurare in caz de deces, sa fie acceptat dosarul de daune,iar cei 2 copii mostenitori sa renunte la partea lor de mostenire si sa rezolv cumva cu cealalta banca,unde datoria este mai mica.
Voi reveni cu detalii pentru a va tine la curent cu rezultatul demersurilor mele.
Toate cele bune!
Minouche