avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM 2013
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM 2013

Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi deschide un nou topic,cu permisiunea moderatorului.
Pentru inm 2013
Codul civil nou.
Carti aparute pe civilul nou, pana acum, sunt urmatoarele:
Contracte- Liviu Stanciulescu. Hamangiu; aparitie iulie 2012;
Institutii de drept civil in reglementarea NCC- aparitie ianuarie 2012- Hamangiu
Succesiuni- Liviu Stanciulescu- aparitie februarie 2012- Hamangiu
NCC comentat- C.H.Beck -aparitie martie 2012
Obligatii- Paul Vasilescu, Hamangiu aprilie 2012.

DREPT PENAL, ce este la ora actuala:

1. Constantin Mitrache, Cristian Mitrache - Drept penal roman. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Tudorel Toader - Drept penal roman. Partea speciala, Ed. Hamangiu
3.Mihail Udroiu -Drept penal.Parte generala, Parte speciala
4. Streteanu- Drept penal, parte generala. Curs.
5. Alexandru Boroi- Drept penal, parte speciala.

DREPT PROCESUAL PENAL
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala, Ed. Universul Juridic
3. Mihal Udroiu- Drept procesual penal
Codul penal. Codul de procedura penala.

Drept procesual civil- Codul ce va apare, daca va apare, in 2013 si eventual, doctrina, daca va apare.
Daca mai aveti alte informatii, va rog, postati-le.





Ultima modificare: Duminică, 26 August 2012
ContSters262049, utilizator
Anamelia a scris:

U zice in ultima carte de proc pen din iulie 2013 ca daca masura obligarii de a nu parasi tara/loc nu a fost dispusa nici in cursul urmaririi pen si nici pe durata judecatii in primul grad de jurisdictie, prima instanta poate dispune prin sentinta de condamnare luarea masurii obligarii de a nu parasi tara/loc. in acest caz pana cand dureaza masura? plus, ce condamnare? ca daca l condamna la inchisoare, nu poate lua aceasta masura#-o

E prima instanta...exista minim doua grade de jurisdictie, asta daca nu cumva nu exercita cale de atac, ceea ce cam rar in caz de condamnare...nu se pune in executare o hot care nu e definitiva....dureaza pana la solutionarea definitiva a cauzei
Care este sporul in cazul amenzii penale la persoana fizica pt recidiva postcondamnatorie?
io zic ca n-avem spor , doar la cea postexecutorie; se cumuleaza cu restul de executat
powerflower a scris:

Care este sporul in cazul amenzii penale la persoana fizica pt recidiva postcondamnatorie?

Nu exista spor
c_m a scris:

powerflower a scris:

Care este sporul in cazul amenzii penale la persoana fizica pt recidiva postcondamnatorie?

Nu exista spor



Asa ma gandeam si eu. Multumesc.

Alte discuții în legătură

Admitere barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2013 ContSters257303 ContSters257303 Buna ziua! Am terminat anul 3 la drept si as dori ca anul viitor sa sustin examenul de admitere la INM. Am vazut tematica si bibliografia de anul acesta si ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2014 IM12 IM12 Subiect deschis pentru cei care vor sustine concursul de admitere la INM in august 2014. (vezi toată discuția)