Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Izolatie termica spre vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Izolatie termica spre vecini

Buna ziua. Locuim la casa (in Ploiesti). Am inceput lucrarile de reabilitare termica si vecina spre care e spatele casei noastre nu e de acord sa izolam casa pe exterior. Exista vreo prevedere in codul civil prin care vecina sa ne permita efectuarea lucrarilor? Dar daca se face izolatia cu ajutorul unor alpinisti utilitari la etajul I si mansarda e OK, se poate face fara acord, avand in vedere ca nu avem nevoie de acces in curtea vecinilor.
Multumesc anticipat.
multumesc pentru raspuns. voi apela la alpinisti utilitari.:luck:
Salut,

Cum a mers cu alpinistii ? ceva probleme ?
am aceeasi speza si vecina imi cere f.f.f.multi bani si nu vreau sa platesc.
Dar mi-e frica ca alpinistii sa nu fie considerati ca incalca proprietatea lor (prin aer), peretele (acum din caramida) fiind la 10 cm de limita de proprietate.