avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de crestere a copilului=vechime in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de crestere a copilului=vechime in specialitate?

Buna ziua!
Exista vreun act normativ care sa reglementeze faptul ca , concediul de crestere a copilului de pana la 2 ani este considerata si vechime in specialitate?
multumesc.
Intr-adevar, pentru definitivat este nevoie de 5 ani vechime in profesii juridice.
5 ani vechime pt definitivat...asta idiferent ca vrei in colegiul juristilor sau in barou?
si concediul pre si post natal...poate fii considerat vechime in specializare/munca?
va multumesc mult :D
Ultima modificare: Miercuri, 19 Septembrie 2012
Ramona24, utilizator
Concediu de maternitate nu constituie vechime in specialitate ...
multumesc mult :hugall:
eu am o alta nelamurire...am iesit in crestere copil din functia de administrator..dar inainte am fost consilier juridic..in aceste conditii nu e vechime in specialitate juridica cei 2 ani de concediu in conditiile in care functia de administrator nu e o profesie?
cum interpretati?

Alte discuții în legătură

Vechimea in specialitate vasilchia vasilchia din 2 ian.2010 pana la 2 ian 2012 a fost in concediu pentru crestere copil ( primul copil); din 14 iulie 2012 si in prezent este in CCC al 2-lea copil. Ma ... (vezi toată discuția)
Vechime in specialitate. nayra nayra Doresc sa intreb daca am avut concediu de maternitate in perioada 28.05.2003 -14.07.2005 se considera acum vechime in specialitate ? Doresc sa ma inscriu la un ... (vezi toată discuția)