Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

as dori daca se poate sa aflu cu cat timp inainte de expirarea concediului postnatal de 1 an trebuie sa se prezinte sotia la serviciu pentru a beneficia de stimulentul de insertie?
mentionez ca eu nu pot face acea perioada de concediu paternal nefiind incadrat timp de 12 luni inaintea nasterii copilului. copilul este nascut pe data de 10.04.2012 iar sotia a terminat cele 126 de zile de concediu medical luna trecuta. va multumesc
pet65, utilizator
buna seara , sotia mea este in concediu maternal , inainte de concediu a lucrat la o gradinita fiind angajata a spitalului , intre timp au fost preluati de primarie , vreau sa intreb daca in aceasta perioada poate negocia salariul sau poate semna un contract de munca cu noul angajator ? mai mentionez ca noul angajator a solicitat sa faca o noua cerere de suspendare a activitatii ea fiind deja in concediu . va multumesc
1. Notiunea de concediu maternal nu exista, este ori concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) ori concediu crestere copil (CCC).

2. Daca este in CCC are contractul individual de munca (CIM) suspendat.

3. Pentru a nu i se suspenda indemnizatia pentru CCC trebuie sa procedeze astfel:
- la primul angajator (spitalul) sa face cerere de incetarea a suspendarii CIM si de reluare a activitatii.
- apoi sa faca cerere de incetare a CIM cu aceeasi data cu care a solicitat reluarea activitatii.
- incheie un CIM cu noul angajator (primaria) si cu aceeasi data cu care incepe noul CIM face si o cerere de suspendare a CIM pentru a intra in CCC.