Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA norma fixa de venit plateste CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA norma fixa de venit plateste CAS

Buna ziua,
Am infintat un PFA cu norma fixa de venit (9500lei) in luna februarie 2012 si la acea data nu eram obligata sa platesc contributie la pensie. Mentionez ca impozitul si sanatatea le platesc trimestrial. As vrea sa stiu:
-daca dupa noile modificari trebuie sa platesc si la pensii?
-unde aflu daca trebuie sau nu
-trebuie sa primesc instiintare acasa ca am de plata, sau trebuie sa ma duc eu la administratia financiara?
-cand mi-am platit in septembrie impozitul si sanatatea, nu mi-a zis nimeni nimic de plata pentru pensie.
Multumesc.
Se plateste contributie de sanatate pentru toate veniturile realizate, in cazul dvs. si ca PFA si ca salariat.
si contributia la pensie trebuie sa platesc?