avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA norma fixa de venit plateste CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA norma fixa de venit plateste CAS

Buna ziua,
Am infintat un PFA cu norma fixa de venit (9500lei) in luna februarie 2012 si la acea data nu eram obligata sa platesc contributie la pensie. Mentionez ca impozitul si sanatatea le platesc trimestrial. As vrea sa stiu:
-daca dupa noile modificari trebuie sa platesc si la pensii?
-unde aflu daca trebuie sau nu
-trebuie sa primesc instiintare acasa ca am de plata, sau trebuie sa ma duc eu la administratia financiara?
-cand mi-am platit in septembrie impozitul si sanatatea, nu mi-a zis nimeni nimic de plata pentru pensie.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: iurcut dumitru , utilizator 17:40, 15 Februarie 2013
Se plateste contributie de sanatate pentru toate veniturile realizate, in cazul dvs. si ca PFA si ca salariat.
si contributia la pensie trebuie sa platesc?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii asigurari sociale pfa la norma de venit lmparalescu lmparalescu PFA la norma de venit depune declaratia 600? Daca da, ce trece la \\"venitul baza de calcul\\"? - venitul de la norma de venit, sau ... (vezi toată discuția)
Contributii sociale pentru pfa ContSters237549 ContSters237549 Vreau sa ma inregistrez ca persoana fizica autorizata cu activitate principala cod CAEN 6201 - activitati de realizare software la comanda . Pentru acest cod ... (vezi toată discuția)
Contributii datorate de pfa adicris adicris Buna ziua, as vrea sa dechid un pfa. Ce contributii ar trebui sa platesc la stat, cand si ce suma ar presupune acestea. (vezi toată discuția)