Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Restituire garantie in urma participarii la o licitatie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Restituire garantie in urma participarii la o licitatie

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu urmatorul aspect - daca la o licitatie o societate nu a fost declarata castigatoare - dar a depus si o garantie considerabila - cum se procedeaza pentru restituirea cautiunii...cum se solicita inapoi, adica cum se solicita deblocarea ei - exista vreun formular special - in lege este mentionat acest aspect?
Va multumesc,
vezi art. 88, alin. 4 din HG 925/2006, actualizata.
Se poate retrage, conform articolului mentionat de colega ibitza 78
Ce se intampla cu garantia de participare depusa daca procedura de achizitie publica se anuleaza, conform art.209 litera c si art.209 alin.4 litera b din OUG 34/2006, respectiv "pe parcursul analizei, evaluarii si/sau finalizarii procedurii de atribuire se constata erori sau omisiuni, iar autoritatea contractanta se afla în imposibilitatea de a adopta masuri corective fara ca acestea sa conduca la încalcarea principiilor prevazute la art. 2 alin. (2) lit. a) -
vezi art. 88 din HG 925/2006

"(3) În cazul în care autoritatea contractantã se aflã, conform prevederilor art. 209 din ordonanţa de urgenţã, în situaţia de a anula procedura de atribuire, garanţia de participare se restituie dupã data expirãrii termenului de depunere a unei contestaţii cu privire la aceastã decizie, dar nu mai târziu de 3 zile lucrãtoare de la aceastã datã."