Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... nu pot reprezenta institutia in instanta pentru ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

nu pot reprezenta institutia in instanta pentru neinscriere in colegiul consilierilor juridici

Partea adversa a invocat in plangere ca nu am dreptul sa reprezint institutia la care sunt consilier juridic pt ca nu sunt inscrisa in colegiul consilierilor juridici.
V-ati lovit de pb asta?
Sunt de acord cu ce a scris Lucian Huzum. Statutul profesiei de consilier juridic a fost publicat in MO ( asa cum a fost publicat si Statutul avocatilor) si este opozabil tuturor.
Sa vedeti ce probleme se vor ridica cu privire la reprezentarea pers. juridice, incepand cu data de 1 februarie cand va intra in vigoare NCPC.
De când o hotărâre a unei asociații profesionale are putere de lege.
Sunt de acord cu antevorbitorii mei, statutul consilierilor juridici este opozabili tuturor membrilor acelui ONG.
Da, si eu îmi doresc sa existe un ordin profesional al consilierilor juridici, dar pana atunci, prevederile statutului mentionat nu sunt opozabile altor persoane care nu sunt membre in respectiva ASOCIATIE, iar, in ceea ce privește desfășurarea unui proces civil/penal, sunt opozabile doar actele normative in vigoare, deoarece respectivul statut nu are valoarea unui act normativ.

PS: un ordin profesional este recunoscut printr-o lege

PPS: va rog sa-mi precizati si mie care este legea care a recunoscut ordinul profesional al consilierilor juridici, indiferent despre ce uniune este vorba
Alp08, utilizator
De cand si Statautul avocatilor are putere de lege.
Si de cand un statut adauga la lege?
Daca statul adauga la lege inseamna ca recunosti ca statutul are putere de lege.De fapt imi dau seama ca nu esti consilier juridic ci avocat ( ca ti cu ei).
Vezi asta este problema, ca noi suntem dezbinati in loc sa ne unim sa ne aparam drepturile.