avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Obtinere rezidenta in Romania pentru cetatean strain
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Obtinere rezidenta in Romania pentru cetatean strain

Buna ziua! Sotul meu este cetatean turc si suntem casatoriti de 2 ani de zile.Este posibil ca sotul meu sa obtina rezidenta in Romania , in situatia in care noi locuim in Turcia? Am intrebat la politia pentru straini in Romania si nu mi-au dat niciodata un raspuns concret.Daca da, in baza acestei rezidente , chiar daca nu vom locui in tara , va putea obtine peste 5 ani cetatenie romana?
Multumesc !
gaidaucatalin a scris:

buna ziua,sotul poate obtine cartea de rezidenta pentru membrii de familie,document valabil 5 ani de zile.se obtine in baza unui dosar care trebuie sa contina:
1.certificat de casatorie (daca este cert.de casatorie strain,trebuie apostilat,tradus si apoi transcris la oficiul starii civile de pe raza unde ati avut ultimul domiciliu in ro)
2.contract de inchiriere sau proprietate inregistrat la adm.financiara
3.dovada platii asigurarii sociale de sanatate (unde trebuie alcatuir un dosar separat)
4.copie pasaport
5.adeverinta medicala pt cet strain (cu mentiunea nu pune in pericol sanatatea publica)
6.declaratie notariala pt cet strain (cu mentiunea "in afara casatoriei incheiata cu dvs nu am incheiata o alta casatorie)
7chitanta de la trezorie taxa 7 ron (contravaloarea cartii de rezidenta)
8.timbru fiscal 1 ron
la depunerea dosarului trebuie prezentate actele si in original
pt alte sfaturi sau sugestii va stau la dispozitie
succes


Buna ziua!
Am citit foarte multe info de pe sit cu privire la obtinerea rezidentei si sincer mi se pare f greu de facut dosaru!
Sunt cetatean roman casatorita cu cetatean strain, avem un copil, avem certificat casatorie romnesc...sotul are o casa pe numele lui si am vrea sa obtinem rezidenta pt el...eu nu lucrez , nu am carte de munca,nu am asigurare sociala!

#In primul rand as vrea sa stiu dc pot sa merg direct la ORI sau inainte trb sa mearga sotul sa obtina un anumit tip de viza ?cand intram in tara nu scrie nimic pe stampila stiu doar ca are dreptul legal sa stea 90 zile in ro.

#ce acte imi trebuie la obtinerea asigurarii sociale si in cat timp se obtine asigurara s? se poate da spaga ca sa o obtin repede? in ce categorie se incadreaza sotul pt asigurare? adresa CASMB corecta, nr de telefon?
#Mai am o intrebare, CASMT este aceeasi cu CASMTCT? am inteles ca la CASMTCT se obtine mai repede si mai usor , fara multa bataie de cap asigurarea sociala.

#unde gasesc un medic privat pt a obtine adeverinta medicala?
un consultant pe aceasta pt sau cineva care se ocupa cu intocmirea dosarelor pt rezidenta,nr de telefon si cam care sunt preturile

Va multumesc mult!
Buna !
si eu sunt in aceeasi situatie cu voi. eu am procedat astfel:
a. Am fost la Imigrari, mi-au dat o foaie cu toate actele necesare (acum depinde de la caz la caz, adica e student, casatorit); dar la voi e casatorit.
Sotul si sotia trebuie sa aibe acelasi nume si aceeasi adresa
Asigurarea medicala eu am sunat la CAS si i-am zis pt ce e si mi-au zis ca se cheama facultativa si se plateste pe minim o luna cam 100 lei.
mai sunt de platit niste taxe la imigrari si dau si ei niste foi de completat.
dureaza 3 sapt pt eliberarea acestui document dar intr-un final se face si interviu separat pt a se convinge ca nu e casatorie de convenienta
poate gasiti mai multe detalii pe www.mae.ro
Mult success!
Ps. Dosarul il faceti voi, sotul si sotia trebuie sa fiti prezenti la depunerea actelor
@ romaniaz
#In primul rand as vrea sa stiu dc pot sa merg direct la ORI sau inainte trb sa mearga sotul sa obtina un anumit tip de viza ?cand intram in tara nu scrie nimic pe stampila stiu doar ca are dreptul legal sa stea 90 zile in ro.

Sotul dvs trebuie sa inregistreze rezidenta la fomatiunea teritoriala a Oficiului Roman pentru Imigrari din judetul in care locuiti.
Denisaluca a scris:

Buna !
si eu sunt in aceeasi situatie cu voi. eu am procedat astfel:
a. Am fost la Imigrari, mi-au dat o foaie cu toate actele necesare (acum depinde de la caz la caz, adica e student, casatorit); dar la voi e casatorit.
Sotul si sotia trebuie sa aibe acelasi nume si aceeasi adresa
Asigurarea medicala eu am sunat la CAS si i-am zis pt ce e si mi-au zis ca se cheama facultativa si se plateste pe minim o luna cam 100 lei.
mai sunt de platit niste taxe la imigrari si dau si ei niste foi de completat.
dureaza 3 sapt pt eliberarea acestui document dar intr-un final se face si interviu separat pt a se convinge ca nu e casatorie de convenienta
poate gasiti mai multe detalii pe www.mae.ro
Mult success!
Ps. Dosarul il faceti voi, sotul si sotia trebuie sa fiti prezenti la depunerea actelor


Merci!
dar nu cred ca e asa de simplu!
Asiguarea sociala nu o face repede, trebuie o declaratie la notar ca nu ai avut legitimatie in ultimi 5 ani in ro ,..sau la casmt cer declaratie ca nu ai venituri impozabile in ultimi 5 ...ani, cam ciudat...ideea este ca nu stiu care sediu casmb mai functioneaza. si nici la tel nu raspund!
nu sti unde gasesc o clinica privata care sa imi dea repede adeverinta medicala...stiu ca sunt multe adrese pe net, dar vreau una la care a mai fost cineva!

merci!
Buna
Sunt in aceeasi situatie, pe 4 august am casatoria civila, intre timp am fost si am rfezolvat cu actele pt Imigrari si ne-au dat asa cum ai zis o hartie cu documentele ce trebuiesc pregatite. Eu azi am fost si am facut asigurarea la [ link extern ] ?

Alte discuții în legătură

Obtinerea permisului de sedere in romania pentru un cetatean non-ue casatorit cu cetatean roman DErcan DErcan Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu informatii referitoare la documentele necesare pentru a obtine dreptul de sedere in Romania de la Oficiul Roman pentru ... (vezi toată discuția)
Casatorie cetatean non-ue silent_scream silent_scream Buna ziua! Eu si logodnicul meu (cetatean sirian) dorim sa ne casatorim in Liban sau Turcia luna viitoare, ce as vrea eu sa stiu este daca casatorindu'ma , ... (vezi toată discuția)
Casatorie cetatean eu cu cetatean non-eu si cartea de rezidenta Joana77 Joana77 Buna Ziua, Ma numesc Ioana si sunt cetatean roman si viitorul meu sot este cetatean indian.La anul in luna Ianuarie,ne vom casatori civil in India la ... (vezi toată discuția)