Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare cota indiviza intre mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare cota indiviza intre mostenitori

unul dintre mostenitori cu o cota indiviza de 1/4 in urma unei succesiuni poate ceda catre unul dintre ceilalti mostenitori cota sa indiviza prin notariat. este obligatorie prezenta tuturor? Care este forma cedarii, vanzare-cumparare,donatie?
Buna ziua

as avea o intrebare .... as dori sa cumpar o casa prin credit bancar, care are 3 mostenitori.
doi mostenitori care au o cota mai mare doresc sa vanda imobilul dar al treilea care are o cota de 1/8 cere pretul de 5 apartamente, defapt vrea sa se razbune pe ceilalti 2 din motive personale.
ce este de facut in aceasta situatie? ideea e ca si eu ca si cumparator sunt presat de timp legat de acordarea creditului.
daca mostenitori se duc in instanta ca si timp cam cat ar dura solutionarea?

multumesc