Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare

Buna ziua,vreau sa cumpar un apartament,dar proprietarii actuali au doar contract de vanzare-cumparare facut de mana si copia de la contractul imobilului si ei spun ca originalul s-a pierdut.Pot sa cumpar acest imobil?si cum v-a trebui sa procedez pentru a-l intabula pe mine.Proprietarii contractului cu urbana traiesc,dar sunt despartiti si de doamna respectiva nu stim unde locuieste doar ca e in Spania.:-/
Astept cu nerabdare un raspuns.Va multumesc.
Buna ziua,

din extrasul de carte funciara in niciun caz nu veti vedea daca totul e ok.
Cel mult puteti vedea daca pe acest extras apare persoana care a vandut cu acte de mana actualului detinator. raportul dintre acest detinator si fostul proprietar trebuie verificat ulterior si n-are nicio treaba cu extrasul de Cf. daca actul de mana e o "facatura' atunci riscati sa faceti un contact cu un neproprietar.

avocat Boncu
anita22 a scris:

Buna ziua,vreau sa cumpar un apartament,dar proprietarii actuali au doar contract de vanzare-cumparare facut de mana si copia de la contractul imobilului si ei spun ca originalul s-a pierdut.Pot sa cumpar acest imobil?si cum v-a trebui sa procedez pentru a-l intabula pe mine.Proprietarii contractului cu urbana traiesc,dar sunt despartiti si de doamna respectiva nu stim unde locuieste doar ca e in Spania.:-/
Astept cu nerabdare un raspuns.Va multumesc.

Proprietarii actuali nu sunt proprietari!
Dreptul de proprietate asupra unui imobil se transmite prin act incheiat in forma autentica, la notar.
Gabriela Pintea a scris
Proprietarii actuali nu sunt proprietari! Dreptul de proprietate asupra unui imobil se transmite prin act incheiat in forma autentica, la notar.

care ar fi textul de lege care spune asta? ar fi valabil numai pentru terenuri dar pentru un apartament?

av. Boncu
Boncu Constantin, Avocat
Nu orice imobil, ci numai terenurile si locuintele se instraineaza numai prin act autentic. Daca prima parte e deja foarte cunoscuta, in decembrie 2008 a fost modificata legea locuintei (prin OUG 200/2008) si de atunci si locuintele (deci apartamentul vizat aici) se instraineaza numai cu act autentic.

Insa chiar si fara acest amendament, trebuie rezolvate transferurile anterioare. E drept ca pana acum cladirile se puteau instraina prin "contract de mana", insa legea 7/1996 spune clar ca opozabilitatea se face numai prin cartea funciara si deci trebuie intabulate schimbarile de proprietari. Altfel, desi teoretic cumparatorul e proprietar, vanzatorul intabulat poate vinde cui vrea, de cate ori vrea. Sau mai bine zis, pana face unul operatiunea ca la carte si se intabuleaza...
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri:thumbup:,poate vreti sa aflati ce am rezolvat pe parcurs.
Am fost la un avocat,i-am explicat situatia, a scos un extras de cf si sa vedeti surpriza:apartamentul era intabulat pe un alt nume ce nu stiam nimic de ei,nici noi si nici cei de la care am cumparat apartamentul.Dupa cateva investigatii am dat de "proprietari"(era apartamentul intabulat pe numele lor) si nu a vrut sa imi de-a prea multe explicatii cum s-a ajuns aici,dar au spus ca vor veni sa imi semneze actele pentru intabularea pe mine.
Am postat acest raspuns sa fie o luare aminte pentru alte persoane ca si in cazul meu.Se putea si mai rau...#-o
Daca intrebam mai repede pe acest site sigur luam alta hotarare.
VA MULTUMESC.