Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma offshore - legalitate, impozite, investitii, ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma offshore - legalitate, impozite, investitii, plati

Recent am citit despre firme offshore si am cateva intrebari:

1. Cum poti adunce banii legal in tara?
2. Este legal sa nu platesti impozit in Romania daca nu aduci banii in tara?
3. Cum poti investi legal banii offshore in Romania sau UE?

Multumesc.
Existau odata "Paradisuri fiscale. Acum nu mai exista dupa parerea mea. Cel putin daca esti din zona UE si vrei sa "scapi" de anumite taxe prin aceste firme offshore. Oficialii UE s-au cam prins si au inchis multe portite de scapare ( desigur mai pot exista, nu zic ca sunt inchise toate)
Cei care mai folosesc aceste paradisuri fiscale sunt doar evazionistii care vor sa scoata bani din tara sau sa introduca" bani curati " in UE castigati prin diverse metode in alte tari...

~ Conținut șters la cerere ~
Achizitionarea de servicii offshore se impoziteaza cu 16 % si tva daca nu se demonstreaza la control necesitatea acelui serviciu ( o necesitate maaaare - va zic din propria experienta) : documente contracte, explicatii "beton" etc etc...
Deci nu mai e nici o " afacere " facturarea dinspre offshore....cu 16 + 24 % taxe la stat...nu se merita.
~ Conținut șters la cerere ~
dorin.tunsoi a scris:

va multumim pentru opinie si informatie. totusi, nu putem sa nu ne intrebam de ce marile companii din Ro si UE au relatii de business intense cu offshore-uri. sa fie doar pentru ca au la indemana acele "bune argumentari"?

Buna observatie.