Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PIERDUT SIM TELEFON
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PIERDUT SIM TELEFON

AM pierdut un sim de tel de abonament si pina lam cautat nu lam gasit,am anuntat sa mil intrerupa si cel care la gasit a vb in contul meu poate fii tras la raspundere daca imi vine factura mai mult.EXISTA O LEGE.
Atata timp cat persoana nu se cunoaste nu poate fi trasa la raspundere. Insa daca pe baza identificarii numerelor de telefon apelate se poate face si identificarea persoanei, eu zic ca aceasta poate fi trasa la raspundere in cazul unei plangeri facute de Dvs.. Era bine sa blocati imediat numarul in momentul in care ati constatat pierderea sim-ului.

Poate totusi aveti noroc si nu s-a vorbit asa de mult de pe cartela respectiva.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
PIERDUT numai simul nu telefonul
DAR cei de la politie pot sa zica trebuia imediat simul oprit din retea si cind ati vazut ca nu ati gasit era mai bine o intorc si pe aia cei de la politie.
Asa este, sim-ul trebuia intrerupt imediat.

Dar, poate exista si posibiliatea sa nu fi putut imediat din varii motive.

Dupa cat timp ati intrerupt sim-ul?

Conteaza mult cat timp a trecut.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Domnule avocat, eu cred ca trebuie sa astepte sosirea facturii cu desfasuratorul convorbirilor. Nu conteaza cat timp a trecut de la momentul pierderii si pana a blocat cartela. Poti vorbi intr-o noapte, cat ai vorbi intr-o saptamana de pe telefon.... Parerea mea...