avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Termen CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Termen CEDO

Daca ultima hotarare interna a fost luata pe data de 28 iunie 2012, sa inteleg ca pot depune plangere catre CEDO la posta:

1. Pana pe data de 27 decembrie 2012 inclusiv? exclus 28.
2. Pana pe data de 28 decembrie 2012 inclusiv ?
3. Pana pe data de 29 decembrie 2012 inclusiv? deoarece ziua de 28 iunie 2012 nu se ia in considerare?
4. ....
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 07:43, 22 Decembrie 2012
Da, trimiterea prin posta costa ...
kisso a scris:

Deci in 28 inclusiv, doar sa ma asigur. Cam cat costa?


Stimat forumist,

Cu tot respectul, dar nu ar fi rău să vă limitați la a pune întrebări de natură juridică, și, mai mult, întrebări la care să se poată răspunde.

Poșta costă cât costă, în funcție de gramajul corespondenței, așa că vă veți duce dvs la poștă, veți întreba cât costă și veți depune sau nu plicul.

Cu stimă.
50 de lei m-a costat prin Posta Romana, deci nu a fost o avere.
150 lei era prin Fan Curier
si 300-400 lei prin alte servicii de curierat.
Am trimis la cedo în limba română, prin fax ,poștă ,în termen de 6 luni cererea formular tip cedo si documentele necesare ,respectiv sentintele si alte acte referitoare la petitie impotriva statului raman .

I. Când primesc răspuns de admitere /respingere, a cererii ?
2. Mai primesc până atunci si alte corespondente de la cedo ?
2.1. Primesc eventual până atunci si o înștiințare despre termenul acordat pentru admitere /respingere a cererii/petitiei cedo ?
3. Cererea cedo e obligatoriu să fie completata/trimisa în limba engleza /franceza sau va putea fi tradusa ulterior?

Mulțumesc anticipat pentru răspuns /sprijinul acordat !
1. cam 6 luni
2. se poate si corespondenta dar si sa fiti sunati daca au nelamuriri. vedeti ca daca va cer sa trimiteti ceva inapoi aveti un termen f. scurt s-o faceti altfel dosarul va este exclus de pe rol
2.1 nu
3. se poate scrie in limba romana.
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Decembrie 2012
kisso, utilizator

Alte discuții în legătură

Plângere la cedo etelkapalffy etelkapalffy Bună ziua, Mă numesc Etelka Palffy,sunt din Târgu Mureş. Cu deosebit respect mă adresez Domniilor voastre cu următoarea întrebare:din iunie 2005 ... (vezi toată discuția)
Cerere admisibila in principiu? geo-vem geo-vem Dacă am primit codul de bare si scrisoarea de confirmare de la curte, asta inseamna ca este admisibilă in principiu ?sau incă nu se poate vorbi de asa ... (vezi toată discuția)
Portal cedo CRISTY40 CRISTY40 Am un dosar la CEDO, a carui nr de inregistrare l-am primit in Iunie anul curent,exista vreun portal in care pot sa verific dosarul? Va multumesc (vezi toată discuția)