Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suprafata de teren aferent
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suprafata de teren aferent

Buna seara, am si eu o nelamurire, cu toate ca am cautat pe forum nu am gasit un raspuns concret; in cadastrul apartamentului dintr-un bloc vechi 80', apartament achizitionat de curand apar 16,9mp suprafata teren de aferent ...mai exact ce reprezinta acestia.. ma pot folosi in vreun fel de ei???

multumesc mult si Sarbatori Fericite tuturor!!
@doiarul,
Pe cota indiviza de proprietate comuna (scari, subsol, lift, terase...) ca si pe cota parte din terenul pe care este construit blocul (asta reprezinta cei 16,9 MP), dumneavoastra nu platiti impozite.
Impozitul pe apartament se plateste proportional cu suprafata utila a apartamentului si-atat.
De exemplu 50 de apartamente situate intr-un bloc si avand aceiasi suparafata utila vor plati acelasi impozit chiar daca 10 din ele nu au balcoane, 20 au balcoane de 5 mp iar 20 au balcoane de 10 mp.
Cei 16,9 mp consemnati in actul de proprietate va sunt de folos. Apartamentul dumneavoastra ca si ale vecinilor din blocul dumneavoastra este construit pe o supafata de teren mai mare. Aceasta se imparte matematic tuturor apartamentelor in functie de suparafata utila a acestora si-asa s-a ajuns la cei 16,9 mp care sunt consemnati in actele dumneavoastra. Daca o sa adunati suprafetele trecute in actele fiecarui vecin din blocul dumneavoastra o sa rezulte intreaga suparafat de teren pe care este construit blocul incluzand in aceasta si o suprafata in jurul blocului de 90 centimetri de la perete.
adriantot a scris:

@doiarul,
Pe cota indiviza de proprietate comuna (scari, subsol, lift, terase...) ca si pe cota parte din terenul pe care este construit blocul (asta reprezinta cei 16,9 MP), dumneavoastra nu platiti impozite.

Sunteti sigur? eu am platit si impozit pentru apartament si pentru teren. Si nu cred ca s-a schimbat

Eu, ca proprietar in bloc, platesc un singur impozit pe locuinta (fara vreun impozit pe teren).
adriantot a scris:

Cei 16,9 mp consemnati in actul de proprietate va sunt de folos. Apartamentul dumneavoastra ca si ale vecinilor din blocul dumneavoastra este construit pe o supafata de teren mai mare. Aceasta se imparte matematic tuturor apartamentelor in functie de suparafata utila a acestora si-asa s-a ajuns la cei 16,9 mp care sunt consemnati in actele dumneavoastra. Daca o sa adunati suprafetele trecute in actele fiecarui vecin din blocul dumneavoastra o sa rezulte intreaga suparafat de teren pe care este construit blocul incluzand in aceasta si o suprafata in jurul blocului de 90 centimetri de la perete.

Va multumesc pt raspunsuri tuturor, chiar eram nelamurit ce inseamna Spatiu de teren aferent

Sarbatori fericite!!!