Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pfa contract de mandat la comision
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pfa contract de mandat la comision

Buna seara.Sunt pfa cu contract de mandat la comision.Am certif.de inregistrare la ONRC prin care mi s-a atribuit CUI,caen 7487 /atestat /sunt inregistrata la Adm.Fiscala /declarat si platit impozitul estimat/emit lunar facturi pentru comision pe care le-am incasat prin cont.Incasarile au fost facute in sume brute pentru ca societatea platitoare nu mi-a retinut la sursa impozitul anticipat.S-a procedat corect?
Daca ati depus decl.de venit estimat, nu se retinea imp.la sursa.Daca ati facturat o suma, suma trebuia platita.Pe scurt, nu va incadrati la veniturile cu retinere la sursa.
Multumesc mult.
O sa va transmit, mai jos, o analiza pe care am facuta eu zilele acestea referitor la "CONEVENTIILE CIVILE", analiza in care veti gasi raspunsul si la nelamuririle dvs.
TOTUL DESPRE CONVENTIILE CIVILE

CUPRINS:

Pag.

1.Unde se incadreaza in CODUL FISCAL (CF, Legea nr.571/2003)
venitul obtinut in urma unei CONVENTII CIVILE ? __________________

1.1.Ce sunt veniturile obtinute din contracte de comision
si contracte de mandat ? _________________________________
1.2. Cum ne autorizam si ce impozite si contributii platim ? ________
1.3. O scurta demonstratie a incadrarii fiscale ___________________

1.3.1. Demonstratia propriu-zisa __________________________
1.3.2. Concluzie (a finala) _______________________________

2.CE SUNT VENITURILE OBTINUTE DIN
CONTRACTE/CONVENTII CIVILE incheiate potrivit Codului Civil,
altele decat cele mentionate la art.78, alin.(1), lit.e (
adica acele venituri care se incadreaza la
venituri obtinute din activitati independente) ? ___________________

2.1. Incadrare fiscala _____________________________________
2.2. Concluzie __________________________________________

3. Referinte fiscale – PUNCTE DE VEDERE
ALE ORGANELOR FISCALE __________________________________

3.1. Punct de vedere al DGFPJ Iasi, referitor la impozitarea si declararea
veniturilor din activitati desfasurate in baza contractelor de agent,
comision sau mandate commercial __________________________

3.1.1.Obligatiile platitorilor de venituri din activitati
desfasurate in baza contractelor de agent,
comision sau mandat commercial ____________________
3.1.2. In cazul in care persoana fizica autorizata desfasoara
atat activitati EXCLUSIV in baza unui contract de agent, comision sau mandat commercial_____________________
3.1.3. In cazul in care persoana fizica autorizata desfasoara
atat activitati in baza unui contract de agent, comision
sau mandat comercial, cat si alte activitati autorizate_______
3.1.4. Obligatiile contribuabililor persoane fizice
care obtin venituri din activitati desfasurate
in baza contractelor de agent, comision
sau mandat comercial ______________________________

3.1.4.1. Contabilitatea in partida simpla ______________
3.1.4.2. Documente cu regim special ________________
3.1.4.3. Regsitre contabile obligatorii _______________

3.1.5. Baza legala ____________________________________

3.2. In loc de concluzii _______________________________________

4.CE SUNT VENITURILE OBTINUTE DIN
CONTRACTE/CONVENTII CIVILE incheiate potrivit Codului Civil,
altele decat cele care sunt impozitate conform cap.II
din Codul Fiscal (adica altele decat cele care sunt considerate
ca fiind obtinute din activitati independente)? _______________________

“TOTUL” DESPRE CONVENTIILE CIVILE

1.Unde se incadreaza in CODUL FISCAL (CF, Legea nr.571/2003)
venitul obtinut in urma unei CONVENTII CIVILE ?

1.1.Ce sunt veniturile obtinute din contracte de comision
si contracte de mandat ?

Sunt (conform Codului fiscal ) considerate ca VENITURI DIN ACTIVITATI INDEPENDENTE !

1.2. Cum ne autorizam si ce impozite si contributii platim ?

Pentru ca o persoana fizica sa deruleze (sa desfasoare, sa aiba) un contract de mandat sau de comision cu o societate comerciala , persoana fizica va trebui:

1. sa se autorizeze ca si COMERCIANT
2. adica:
a. sa depuna declaratia 70 pentru persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent– pentru obtinere CIF si vectorul fiscal;
b. sa mai depuna si declaratia 220- privind venitul estimate;
c. sa mai depuna si declaratia 200- privind venitul realizat;
d. sa tina contabilitate in partida simpla;
e. sa plateasca impozitului pe venit 16%;
f. sa mai platieasca si contributia la Fondul National Unic al Asigurarilor Sociale de Sanatate,( 5,5 % la venitul realizat – cota din anul 2009, Legea nr.95/2006);
g. mai mult decat atat sa se autorizeze in sensul OUG nr.44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale.

1.3. O scurta demonstratie a incadrarii fiscale

DEMONSTRATIE:

Categoriile de venit obtinute de persoanele fizice (rezidente) romane sunt conform
Art. 41, din CF:
- venituri din activitati independente;
- veniturii din salarii;
- venituri din cedarea folosintei bunurilor (ex: chirii imobile, etc);
- venituri din investitii (ex.: dividende, dobanzi, etc.);
- venituri din pensii;
- venituri din activitati agricole;
- venituri din premii si jocuri de noroc;
- venituri din transferal proprietatilor imobiliare ( ex: vanzari terenuri, etc);
- venituri din alte surse.

1.3.1. Demonstratia propriu-zisa

NOTA (art.46, CF):
Veniturile din activitati independente sunt :
- venituri comerciale;
- venituri din profesii libere;
- veniturile din drepturi de proprietate intelectuala.

NOTA: (pct.21 din NORME la CF)
Sunt considerate venituri comerciale veniturile realizate:
- din fapte de comert;
- din prestari servicii altele decat cele realizate din profesii libere (notari, avocati, auditori, etc.);
- din practicarea unei meserii.
ATENTIE:
Sunt considerate fapte de comert (desfasurate de personae fizice):
- activitati de productie;
- activitati de cumparare in scopul revanzarii;
- activitati al caror scop este facilitarea incheierii de tranzactii comerciale printr-un intermediar, cum ar fi:
 contract de comision;
 contract de mandat;
 contract de reprezentare;
 contract de agent de asigurare;
 si alte asemenea contracte incheiate in conformitate cu prevederile codului commercial, idiferent de perioada pentru care a fost incheiat contractul.

1.3.2. Concluzie (a finala) _

CONCLUZIE FOARTE IMPORTANTA:

VENITURILE obtinute din Contracte:
- de comision;
- de mandat;
- de reprezentare
- si de agent de asigurare,
sunt calificate ca a fi VENITURI DIN ACTIVITATI INDEPENDENTE si prin urmare nu se pot desfasura decat daca ne autorizam ca si persoana fizica in sensul OUG nr.44/2008 si depunem declaratiile mentionate mai sus (declaratie 70,220,200, etc.)
(Quod Erat Demonstrandum)

2.CE SUNT VENITURILE OBTINUTE DIN
CONTRACTE/CONVENTII CIVILE incheiate potrivit Codului Civil,
altele decat cele mentionate la art.78, alin.(1), lit.e (
adica acele venituri care se incadreaza la
venituri obtinute din activitati independente) ?

2.1. Incadrare fiscala

La art. 52 din Codul Fiscal, se mentioneaza ca se retine la sursa impozitul reprezentand plati anticipate pentru unele venituri din activitati independente cum ar fi:
- venituri din activitati desfasurate in baza contractelor de agent , comision sau mandate commercial;
- dar si din, VENITURILE OBTINUTE DIN CONTRACTE/CONVENTII CIVILE incheiate potrivit Codului Civil, altele decat cele mentionate la art.78, alin.(1), lit.e ?
Impozitarea se face prin retinere la sursa de catre platitorul
de venit a 10%, dupa care

2.2. Concluzie

Veniturile obtinute din activitati desfasurate in baza contractelor de agent , comision sau mandate commercial sunt venituri din activitati independente si presupun:
- autorizare ( conform OUG nr.44/2008);
- obligatii declarative (conform OG nr.92/2003 – Codul de procedura fiscala);
- obligatia tinerii contabilitatii in partida simpla ( Legea nr.571/2003; Legea nr.82/1991, OMF 1840/2004, etc.)

3. Referinte fiscale – PUNCTE DE VEDERE
ALE ORGANELOR FISCALE

3.1. Punct de vedere al DGFPJ Iasi, referitor la impozitarea si declararea
veniturilor din activitati desfasurate in baza contractelor de agent,
comision sau mandate commercial

In conformitate cu prevederile Legii 571/2003 privind Codul Fiscal,
veniturile obtinute de contribuabilii persoane fizice din activitati
desfasurate in baza contractelor de agent, comision sau mandat
comercial, reprezinta venituri din activitati independente.

3.1.1.Obligatiile platitorilor de venituri din activitati
desfasurate in baza contractelor de agent,
comision sau mandat commercial

- Platitorii de venituri din activitati desfasurate in baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial, au conform art. 52 alin. (1), lit. c) din Codul fiscal obligatia de a calcula, de a retine si de a vira impozit prin retinere la sursa, reprezentand plati anticipate pentru contribuabilul persoana fizica, in cuantum de 10% din venitul brut (art. 52 alin. (2), lit. a) Cod fiscal);
- Termenul de plata al impozitului astfel retinut este pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost platit venitul. Impozitul retinut se declara conform OMFP 281/2004 publicat in MO 158/23.02.2004 de catre platitorii de venituri din din activitati desfasurate in baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial in Declaratia 100 privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat (randul 22);
- De asemenea, platitorii de venituri din activitati desfasurate in baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial au obligatia sa depuna pana la data de 30 iunie a anului curent, pentru veniturile platite in anul fiscal expirat Declaratia informativa 205 privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa (OMFP 2017/2005, MO 56/20.01.2006), pe beneficiari de venit;
- Pentru veniturile platite in cursul unui an fiscal, persoanele juridice vor elibera prestatorilor de servicii din activitati desfasurate in baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial adeverinta din care sa rezulte venitul brut si impozitul retinut la sursa;
- Pentru veniturile din activitati desfasurate in baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial nu se intocmeste fisa fiscala, deoarece aceste venituri nu sunt de natura salariala.

3.1.2. In cazul in care persoana fizica autorizata desfasoara
atat activitati EXCLUSIV in baza unui contract de agent, comision
sau mandat comercial

- platitorii de venit au obligatia sa intocmeasca “EXTRAS DIN BORDEROUL DE PLATI” (cod 14-4-20), formular cu regim special de tiparire, inseriere si numerotare, in conformitate cu prevederile Ordinului M.F.P. nr. 1040 din 08 iulie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil in conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal;
- persoana fizica autorizata nu mai are obligatia intocmirii altui formular tipizat cu regim special.

3.1.3. In cazul in care persoana fizica autorizata desfasoara
atat activitati in baza unui contract de agent, comision
sau mandat commercial CAT SI ALTE activitati autorizate

- pentru activitatea desfasurata in baza unui contract de agent, comision sau mandat comercial, beneficiarul prestatiilor executate de persoanele fizice autorizate va emite “EXTRAS DIN BORDEROUL DE PLATI” (cod 14-4-20);
- in functie de natura activitatii desfasurate, persoanele fizice autorizate vor intocmi formularele Factura (cod 14-4-10/aA), Factura Fiscala (cod 14-4-10/A), Chitanta (cod 14-4-1) sau alte formulare cu regim special de tiparire, inseriere si numerotare, aprobate prin ordin al M.F.P. in baza H.G. nr. 831/1997 cu modificarile si completarile ulterioare.

3.1.4. Obligatiile contribuabililor persoane fizice
care obtin venituri din activitati desfasurate
in baza contractelor de agent, comision
sau mandat comercial

- Contribuabilii care obtin venituri din activitati desfasurate in baza contractelor de agent, comision sau mandat sunt obligati sa depuna in maximum 15 zile de la incasarea primului venit, conform OG nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala republicat, art.69, declaratia de inregistrare fiscala 070 la organul fiscal competent, in vederea obtinerii CIF (cod de identificare fiscala)
3.1.4.1. Contabilitatea in partida simpla

- In conformitate cu prevederile Legii contabilitatii nr. 82/1991, republicata, contribuabilii care obtin venituri din activitati independente au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitatea in partida simpla, utilizand formularele cu regim special si cele comune pe economie precum si registrele obligatorii stabilite de lege;
- Normele metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabilitabile in partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil au fost publicate in OMFP 1040/2004, MO 642/16.07.2004;
3.1.4.2. Documente cu regim special

- Astfel, pentru inregistrarea veniturilor din activitati independente, contribuabilii au obligatia sa utilizeze urmatoarele formulare cu regim special de tiparire, inseriere si numerotare:
- chitanta (cod 14-4-1);
- factura (cod 14-4-10/aA) si factura fiscala (cod 14-4-10/A);
- fisa de magazie a formularelor cu regim special (cod 10-3-8/b).
- In relatiile cu persoanele juridice si fizice, contribuabilii sunt obligati, pentru sumele incasate atat prin banca cat si pe baza de chitanta sa intocmeasca factura.
- Constituie venit brut venitul incasat in cadrul unui an calendaristic, indiferent de perioada in care au fost efectuate prestarile;
- In cazul activitati desfasurate in baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial, venitul brut reprezinta venitul incasat plus impozitul retinut la sursa de catre platitorul de venituri;
- Evidenta in partida simpla a cheltuielilor se tine pe feluri de cheltuieli in functie de natura lor;
- Se admit la deducere numai cheltuielile care sunt aferente realizarii veniturilor si care sunt platite in cursul unui an fiscal;
- Contribuabilii inregistrati ca platitori de TVA sunt obligati sa stabileasca lunar sau trimestrial, dupa caz, taxa datorata bugetului de stat pe baza de decont, ca diferenta intre valoarea taxei pe valoarea adaugata exigibila aferenta serviciilor prestate si a taxei deductibila pentru cumpararile de bunuri si/sau servicii. Evidenta TVA colectata se tine cu ajutorul Jurnalului pentru vanzari (in acest jurnal se inregistreaza pe baza facturilor fiscale valoarea serviciilor executate si TVA aferenta), iar evidenta TVA deductibila se tine cu ajutorul Jurnalului pentru cumparari (se inregistreaza pe baza documentelor legale valoarea bunurilor si serviciilor achizitionate si TVA aferenta).;
3.1.4.3. Regsitre contabile obligatorii

- Registrele contabile obligatorii pentru contabilitatea in partida simpla sunt:
- registrul jurnal de incasari si plati (cod 14-1-1/b): se inregistreza incasarile reprezentand venituri (inclusiv impozitul retinut la sursa de catre platitorii de venituri din activitatea de expertiza contabila si tehnica, judiciara si extrajudiciara) si platile reprezentand cheltuieli, pe baza documentelor legal aprobate. In cazul platitorilor de TVA in registrul jurnal de incasari si plati se inscriu valorile exclusiv taxa pe valoarea adaugata.
- registrul inventar (cod 14-1-2/a): se inregistreza bunurile achizitionate sau realizate, pe baza documentelor justificative.
Registrele contabile obligatorii se snuruiesc si se inregistreaza la organul fiscal competent.;
- Contribuabilii persoane fizice care obtin venituri din activitati independente sunt obligati conform legii sa depuna declaratia speciala privind veniturile realizate (declaratia 200) la organul fiscal competent pentru fiecare an fiscal, in care vor fi inscrise veniturile si cheltuielile aferente deductibile realizate in anul fiscal anterior, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, urmand ca organul fiscal sa procedeze la stabilirea impozitului anual si a diferentelor de impozit in plus sau in minus, avand in vedere impozitul anticipat retinut in timpul anului, de catre platitorii de astfel de venituri.

3.1.5. Baza legala

- H.G. nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind intocmirea si utilizarea acestora, publicat in M.O. nr. 368/19.12.1997;
- Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in M.O. nr. 927/23.12.2003;
- O.G. nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala republicat, publicat in M.O. nr. 863/26.09.2005;
- O.M.F.P. 281/2004 privind aprobarea modelului si continutului formularului 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat", cod 14.13.01.01/a, publicat in M.O. nr. 158/23.02.2004;
- O.M.F.P. 1040/2004, pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil in conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicat in M.O. 642/16.07.2004;
- O.U.G. nr. 138/2004 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicat in M.O. nr. 1.281/30.12.2004;
- H.G. nr. 84/2005 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, publicat in M.O. nr. 147/18.02.2005;
- Legea nr. 163/2005 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 138/2004 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicat in M.O.nr. 466/01.06.2005;
- O.M.F.P. nr. 2.017/2005 pentru aprobarea modelului si continutului unor formulare prevazute la titlul III din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, publicat in M.O. nr. 56/20.01.2006.

3.2. In loc de concluzii

Chiar daca este punctual de vedere al unei DGFP Judetene, eu consider ca trebuie sa tinem cont de el, deoarece:
- este afisat pe site-ul institutiei;
- pe baza lui se colecteaza impozite si contributii la buget;
- coincide cu interpretarea mea fiscala.

4.CE SUNT VENITURILE OBTINUTE DIN
CONTRACTE/CONVENTII CIVILE incheiate potrivit Codului Civil,
altele decat cele care sunt impozitate conform cap.II
din Codul Fiscal (adica conf. art.78, alin.(2), adica altele decat cele care sunt
considerate ca fiind obtinute din activitati independente)?

- sunt conventii civile care prin optiune se impoziteaza cu 16% la sursa , impozitul fiind final;
- nu mai trebuie autorizare si declarare activitatea desfasurata in baza unui astfel de contract (vezi art.83, alin.(3), lit.g) din Codul fiscal.

NOTA:
La punctual 152 din HG 44/2004 – Normele de aplicare a Codului fiscal, se preved ca si categorii de activitati ce se pot desfasura in baza unei astfel de conventii:
- venituri obtinute de persoanele care fac figuratie la realizarea de filme, spectacole, emisiuni televizte si altele asemenea;
- tichete cadou acordate persoanelor fizice in afara unor relatii generatoare de venituri din salarii;
- indemnizatii acordate membrilor birourilor electorale;
- sumele platite de organizatori care insotesc elevii la concursuri si alte manifestari scolare;
- veniturile opbtinute de personae fizice din valorificarea prin centrele de colectare a deseurilor din metal, hartie, sticla si altele asemenea si care nu provin din gospodaria proprie.

ATENTIE:

Acest contract nu trebuie sa simuleze un contract de munca ! In aceasta situatie organul fiscal va face reancadrarea fiscala a venitului:
- de la venit obtinut ca urmare a unei conventii civile in asensul art. 78, alin.(1), lit.e) din Codul Fiscal, la veniturii din salarii.

:offtopic: Este de apreciat faptul ca puneti la dispozitia utilizatorilor aceasta analiza, insa ca raspuns in forum ea se vede destul de rau asa incat v-as ruga sa o postati la "documente utile". Multumesc.
Suteual felicitari.=D>