Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM la nivel de ramura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM la nivel de ramura

Daca firma pe care o administrez, face parte din ramura electrotehnica pt. care exista ccm la nivel de ramura valabil pana in 2014, dar nu se regaseste in anexa 1 a respectivului contract, este totusi,obligata(firma) sa respecte prevederile respectivului contract?
Incheierea unui contract este supusa principiului libertatii de vointa contractuale ... partile putand negocia orice clauza care nu contravin actelor normative in vigoare ..sunt foarte multe acte normative de care se poate tine cont la negocierea clauzelor unui ccm ...mai exista Legea nr.319.2006, Legea nr.202/2002 etc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc ,eu ma gandesc de ce s-ar putea lega angajatii ,sau avocatii lor,si sa aiba si castig de cauza pt. ca, nu le-am acordat salarii compensatorii la disponibilizare si sporul de vechime pe care l-am considerat inclus in salariu, nu a fost fost insotit de un act aditional care sa certifice acest lucru.
Acordarea salariilor compensatorii nu este obligatorie decat daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. sau in reg.intern al angajatorului ...