Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

am o mare nelamurire si poate ma ajutati cu un sfat:

Lucrez din 2010 la o firma si postul meu tocmai ce a fost restructurat...
Vreau sa stiu cum pot demonstra unui nou angajator,, vechimea mea in munca, joburile pe care le-am prestat pana acum(aprox 10 ani, firme si pozitii diferite), avand in vedere ca eu nu mi-am primit cartea de munca la inceputul lui 2011 si se pare ca a "fost pierduta" in mod convenabil de actualul angajator....adica, el sustine ca mi-ar fi dat-o dar e o minciuna sfruntata si nu am semnat niciun proces verbal de predare primire.
multumesc, apreciez orice sfat.
Dar sigur e pierduta? Poate e la scanata la Casa de Pensii. Inca mai sunt vreo 15000 de carnete de munca la CAS Bucuresti. Si la ITM mai sunt, iar acum multe din cele pe care inspectorii nu le gaseau au inceput sa apara...
Situatia expusa de dvs este valabila pentru Bucuresti , nu si pentru alte judete.