Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cresterea salariului minim brut 1 februarie 2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cresterea salariului minim brut 1 februarie 2013

Buna ziua. As dori sa operez in Revisal majorarea salariului minim brut pe economie de la 1 februarie 2013.Intrebarea mea este : trebuie un alt contract de munca cu noul salariu sau se depune act aditional la vechiul contract.
Si daca salariatul refuza semnarea actului aditional ? ... de ce sa nu-i invatam pe cei care ne solicita sfatul sa aplice corect legea ...

Art.17 alin.5 teza a II - a din Codul Muncii reprezinta exceptia de la regula ...

Referitor la problema userului sunt doua aspecte contrare legii .... unul , termenul este depasit pentru REVISAL si doi , aplicarea gresita a art.17 alin.5 teza a II-a din Codul Muncii.
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (3) în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adiţional la contract, într-un termen de 20 de zile lucrătoare de la data apariţiei modificării, cu excepţia situaţiilor în care o asemenea modificare este prevăzută în mod expres de lege.

Eu consider ca legislatia romaneasca are foarte multe lacune si este de mai multe ori decat ne-am dori, interpretabila, dar lasand aceste doua aspecte la o parte, din paragraful de mai sus eu inteleg ca orice modificare a contractului impune intocmirea unui act aditional, iar atunci cand modificarea este prevazuta de o lege, aceasta nu impune intocmirea actului aditional; iar din punctul meu de vedere, daca nu se impune nu inseamna ca se interzice, ceea ce ma conduce sa concluzionez ca pentru respectarea legii, in speta de mai sus, exista doua variante: decizie sau act aditional, cel de-al doilea nefiind insa obligatoriu.

Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
Multumesc mi-au fost folositoare discutiile pe acest subiect .
@ mirela_durnea

In speta, legislatia nu este interpretabila ...mi se par destul de clare prevederile art.17 alin.5 C.mun. , cat si ale art.4 alin.2 din HG nr.500/2011
Dumneavoastra aveti dreptate, in speta nu este interpretabila, tocmai acest lucru m-a determinat sa insist pe faptul ca nu este gresit sa fie intocmite acte aditionale, dar nu este obligatoriu, asa cum ati lasat sa se inteleaga de aici:

"Modificarea se face in baza unei decizii si nu a unui act aditional ..."

In ceea ce priveste termenul, este depasit, dar cred ca si @Cristina_71 a inteles acest lucru, insa...tot trebuie sa transmita informatiile.
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil