avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Cum credeti ca ar trebui sa fie noul presedinte al ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Cum credeti ca ar trebui sa fie noul presedinte al Romaniei

Deschid acest subiect pentru ca, eu cred, ca am intrat in derizoriu.
1. Cred ca ar conta ....avand in vedere ca suntem (vrem, nu vrem) condusi;
2. E important sa avem un reprezentant in acel consiliu in care (cred eu ca) suntem condusi.
3. Si mai ales, trebuie sa avem un presedinte....
4. Mie, personal mi-ar conveni REGALITATEA...dar nu despre asta este vorba, acum.
un "presedinte" in romania n-are cum sa fie un "bun roman"... degeaba il tot cautam, ca nu poate exista...

... sub republică trăim, anume sub cea mai rea din formele republicei, când nu domnesc nici Pisistratizii cei iubitori de adevăr şi de arte, nici medicii cei generoşi şi mari, nici patricii Romei, ai Veneţiei, ai Olandei, ci plebea ... plebea în senzul cel mai rău al cuvântului, adunăturile fără trecut şi fără tradiţie din câteşipatru unghiurile lumii...
...
ªi de-aceea lucrurile nu pot merge bine, nici pot provoca entuziasmul popular.

... pentru popularitate şi menţinere la putere:rolleyes: se sacrifică interesele vitale şi lipseşte chiar forma cea mai serioasă de guvernământ, cea monarhică, de încrederea pe care cată s-o inspire unei naţiuni.
- Eminescu, 1882
Platon spunea ca politica este arta de a conduce oamenii.Un conducator de stat fie el rege sau presedinte trebuie sa se considere pe el slujitor al propiului popor. Nu sunt adept al conducerii pe perioada nederminata de catre un singur lider ( exemple ca marii dictatori sau imparatii degenerati ai romei ). Conducatorul unui stat ar trebui inainte de toate sa se gandeasca ca urmarind binele statului isi urmareste propiul sau bine fiindca el insusi este membru al acelui stat, daca societatea functioneaza bine ca si intreg-individul functioneaza bine, daca individul functioneaza bine ca si intreg-societatea functioneaza bine.
Ce ar trebui sa aibe un lider al unui stat:
- Sa fie intelectual, pt a nu face de ras statul.
- Sa cunoasca cat mai multe limbi straine.
- Sa fie un bun diplomat.
- Un bun economist.
- Un om cu bun simt.
- Un om cu o varsta de peste 50 de ani ( experienta conteaza foarte mult ).
Herra_ a scris:

Cum credeti ca ar trebui sa fie noul presedinte al Romaniei


cum o crede departamentu' de stat.
Herra_ a scris:

ramane intrebarea: Cum ati vrea sa fie noul presedinte?!....
"doveb": Ce ati vrea sa faca noul presedinte?!


Sa nu incalce Constitutia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mesaje de la tribuna parlamentului POPA GHEORGHE POPA GHEORGHE Ioan Munteanu a spus cel mai cutrămurător adevăr de la Tribuna Parlamentului României, de la 1945 încoace: „Neam de neamul nostru n-a cunoscut ... (vezi toată discuția)
Romanii, calcati in picioare de o institutie politica ContSters258804 ContSters258804 Dragi romani,va anunt ca suntem in razboi.Nu este unul cu implicatii militare dar cu toate acestea in tabara noastra se aduna victime pe zi ce trece;victime ... (vezi toată discuția)
De ce nu s-ar trece la monarhie? vis a vis de nemultumiri si protestele de la piata universitatii si piata unirii... CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Schimbam ceva cu ce? Aceasta este marea intrebare... Se poate revizui constitutia si sa se treaca la monarhie.Ramane de vazut insa ce se va vota in caz de ... (vezi toată discuția)