Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Introducere telefoane in penitenciar - consecinte
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Introducere telefoane in penitenciar - consecinte

Acum 2 luni am fost la vizita la un prieten la penitenciarul rahova si la pachet mi-au gasit 2 telefoane in talpa la adidasi. M-au luat la sectie am dat declaratie ca nu stiam ca telefoanele se aflau acolo. si acum cateva zile mia venit o citatie sa ma prezint la sectia de politie. am fost mau intrebat daca imi schimb declaratia am spus ca nu, ca sunt nevinovat dar ca regret ce sa intamplat. si mi sa spus ca o sa inceapa urmarirea penala. ce as putea patii, sau daca e caz de puscarie cum as putea scapa. cu respec
pentru Tarzan 2012

pai care drepturi ?
vorbim de cei care au incalcat niste norme de drept si trebuie sa ispaseasca o pedeapsa .
ce ar mai intelege din pedeapsa ?
doar ca nu doarme in patul de acasa ca in rest.......au de toate.
doberv, utilizator
Cum care drepturi?Pai cei care se afla in detentie nu mai au drepturi?Scopul pedepsei este cu totul altul (teoretic cel putin),nu sa fie umiliti,dezumanizati,inraiti etc.Rezultatul executarii pedepsei trebuie sa fie in primul indreptarea infractorului si reinsertia sa in societate,altfel pedeapsa ramane fara sens!Cat despre incalcarea drepturilor condamnatiilor este de ajuns sa aruncam o privire peste condamnarile statului roman la CEDO.
si credeti ca daca unii au telefonul mobil in camera iar altii nu si-l pot permite este corect si cu telefonul la ureche se resocializeaza ?
eu cred ca scopul pedepsei poate fi atins cu totul altfel.
ar trebuie sa imi iau un avocat?