Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala femei

Pot iesi la pensie anticipata partiala avand 30 ani si trei luni vechime in munca?
Sunt nascuta pe 08-Nov-1958.
Buna ziua! Sunt nascuta pe data de 18 luna 7 an 1957. Am vechime in campul muncii de 38 ani si 2 luni . Cand pot iesi la pensie anticipata fara penalizari? In 2014 mai este valabila legea cu pensia anticipata? Va multumesc
Conditii:
Varsta 55 de ani si 10 luni - indeplinita.
Stagiu 38 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat(pensie de invaliditate,facultate)-neindeplinita.
Cand veti indeplini conditia de stagiu,puteti sa va deschideti dreptul la pensie anticipata(fara penalizare).
Este valabila nu numai in 2014,ci si dupa 2014.
In afara de cei 38 ani si 2 luni mai am o adeverinta de 2 ani de practica (munca program 8 ore cu salariu cum se facea pe vremuri specializare) Acesti 2 ani nu sunt trecuti in cartea de munca. Se pot aduna cei 2 ani cu cei 38 si 2 luni? Ma ajuta acei 2 ani la ceva? Multumesc
*Trebuie sa se vada deosebirea intre salariu si bursa
Cei care au primit bursa pe timpul,uceniciei sau practicii, ori au fost elevi la scoli profesionale, nu li se poate considera vechime in munca deoarece plata acestor sume nu s-a facut din fondul de salarii ci din fondul de scolarizare si nu au contribuit la fondul asigurarilor sociale
**Pentru a se considera vechime in munca este necesar sa se faca dovada ca ucenicul, practicantul sau elevul a primit salariu si ca s-a cotizat la asigurarile sociale

***Puteti primi un raspuns pertinent si legal daca va adresati Casei de pensii d ecare apartineti cu domiciliul.
Daca raspunsul este favorabil, atunci puteti solicita pensie anticipata (fara penalizare) oricand

Va multumesc mult pentru raspuns!

Sanatate!
O zi buna!