avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere barou si INM - probe la examen, conditii de ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere barou si INM - probe la examen, conditii de inscriere

sunt studenta in ultimul an la drept si as dori sa stiu cate examene trebuiesc sustinute pt. admiterea in barou, care sunt acestea?
dar pt. examenul la magistratura, este adevarat ca trebuie sa cumulez experienta de 5 ani in domeniul juridic, dupa absolvirea examenului de licenta si abia apoi ma pot inscrie si sustine examenul de admitere la INM?
va rog frumos sa ma luminati dvoastra pt. ca am primit diferite raspunsuri si sunt total bulversata!
imi doresc enorm o cariera solida in domeniu juridic si sa ajung un foarte bun judecator!
multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: RoloTomassi , utilizator 10:50, 13 Martie 2013
Pentru concursul de admitere la INM nu aveti nevoie de vechime.
Pentru concursul de admitere in magistratura aveti nevoie de 5 ani vechime neintrerupta intr-o profesie juridica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre avocati maria20 maria20 Buna!Sunt studenta la drept. As dorit sa-mi spuneti care sunt pasii pentru a ajunge magistrat.Ce trebuie sa mai fac pe langa perioada de stagiatura de 2 ani , ... (vezi toată discuția)
Barou inm danik danik stie cineva cam cand este data examenelor de admitere in barou si inm si cam cat sunt taxele (vezi toată discuția)
Facultatea de drept, master in dreptul afacerilor - optiuni de angajare? Iulian81 Iulian81 Hello! Cunosc pe cineva care a terminat facultatea de drept la stat si un master in dreptul afacerilor care doreste sa stie cam in ce domeniu ar putea munci ... (vezi toată discuția)