Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere barou si INM - probe la examen, conditii de ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere barou si INM - probe la examen, conditii de inscriere

sunt studenta in ultimul an la drept si as dori sa stiu cate examene trebuiesc sustinute pt. admiterea in barou, care sunt acestea?
dar pt. examenul la magistratura, este adevarat ca trebuie sa cumulez experienta de 5 ani in domeniul juridic, dupa absolvirea examenului de licenta si abia apoi ma pot inscrie si sustine examenul de admitere la INM?
va rog frumos sa ma luminati dvoastra pt. ca am primit diferite raspunsuri si sunt total bulversata!
imi doresc enorm o cariera solida in domeniu juridic si sa ajung un foarte bun judecator!
multumesc frumos!
Pentru concursul de admitere la INM nu aveti nevoie de vechime.
Pentru concursul de admitere in magistratura aveti nevoie de 5 ani vechime neintrerupta intr-o profesie juridica.