Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... TVA achizitie intracomunitara servicii
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

TVA achizitie intracomunitara servicii

Societatea a trimis la un curs in Italia 3 angajati. Firma din Italia a emis o facture pt. participare la curs fara TVA. Am verificat firma din Italia in VIES si nu este inregistrata cu cod valid de TVA. Ce regim fiscal are aceasta facture in Romania? Este operatiune scutita de TVA, se declara prin 390?
In decontul 300 se inscrie?
Multumesc
ca si principiu general sunt de acord cu dvs., dar in cazul serviciilor exceptate nu conteaza codul TVA vies.
Multumesc, xerxes.....!