Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces de divort cu minor- acord pt pasaport; ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces de divort cu minor- acord pt pasaport; autoritate parinteasca exclusiva

Buna dimineata.......Sunt in proces pt,divort si pt obtinerea custodiei exclusive a minorului.tin sa mentionez ca nu pot sa obtin semnatura prin care sotul meu e de acord sa.mi incredinteze custodia mie desi la inceputul procesului ne.am inteles ca este de acord.El nu este in tara,este plecat si nu reusesc sa mai dau de el.As vrea sa plec si eu cu minorul din tara si nu pot deoarece nu am semnatura lui sa pot face pasaport minorului.Ce se poate face in cazul acesta,in cazul in care nu obtin semnatura lui..chiar nu exista si alte solutii?:((.Va multumesc.
D.na Alina...va multumesc pt.raspuns...nu,nu am cu cine sa.l las aici,mama mea e foarte bolnava iar tatal meu munceste de dimineata pana seara.Si imi doresc neaparat ca minorul sa creasca langa mine.
pt orice eventualitate si avand in vdere ca exista posibilitatea sa nu obtineti exercitarea autoritatii parintesti exclusive, puteti face o precizare de actiune pana la primul termen de judecata si sa adaugati doua capate de cerere prin care sa solicitati stabilirea domiciliului minorului la domiciliul SAU resedinta dvs si al doilea capat de cerere, solicitati ca instanta sa pronunte o hotarare care sa tina loc de acord parental pentru a putea calatori cu minorul in strainatate si pentru a-i putea face pasaport turistic.
Multumesc pt.raspunsul d.voastra,d.na Olivia.