Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctul 160 din ordinul 50/1990
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctul 160 din ordinul 50/1990

Buna ziua.

Ce prevede punctul 160 din Ordinul 50/1990? Nu gasesc nicaieri acest punct. in resursele disponibile online, am gasit informatii doar despre putin peste primele 130 de puncte. Tatalui meu i-a fost fost trecuta grupa a doua de munca in carnetul de munca, cu punctul 160 din ord. 50/90, dar dupa Comisia de solutionare a contestatiilor a raspuns ca nu poate primi grupa deoarece firma la care a lucrat nu are ca obiect de activitate zidaria... si acum as vrea sa aflu daca e de vina cel de la resurse umane de la fima la care a lucrat sau cei de la CNPAS.
De asemenea, daca cel de la resurse umane a gresit incadrarea, se poate modifica inscrisul in carnetul de munca?
Multumesc anticipat!
Buna ziua. Domnul Popa are dreptate. singura sansa este tribunalul insa dureaza mult si costa. Daca doriti si alte informatii putem continua prin mesaje private.
Cum va pot contacta in privat pt mai multe detalii privitoare last grupa 2 de la Imu bacau? Multumesc
care este punctul din ordinul 50/1990 care se refera la incadrarea in grupele 1 si 2 de munca pentru muncitorii forestieri?
Trebuia sa deschideti o discutie noua si sa furnizati mai multe elemente. despre activitatea desfasurata.
Numeni nu cunoaste pe dinafara cele cateva sute de puncte din anexa 1 si 2 la Ordinul 50/ 1990 completat la 31.09.1994. Puteti accesa singur ordinul (il gasiti pe internet si dupa ce analizati fiecare punct in parte va fixati la cateva anume si deschideti o discutie cerand lamuriri la respectivele puncte.
In carnetul de munca pentru perioada lucrata anterior datei de 01.01.2012 trebuie sa regasiti mentiuni care se refera la grupa de munca.
Informatii suplimentare gasiti aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Bună seara.

Îmi puteți spune vă rog prin ce act normativ a fost introdus pct. 160 în Ordinul 50/1990. Sau unde ați găsit acest punct.
Textul punctului respectiv l-am văzut prin jurisprudență dar nu-l găsesc în niciun program de legislație. Am găsit cel mult Ordinul 50/1990 completat până la pct. 141.

Vă mulțumesc.