avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare masina cu certificat de atestare fiscala cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare masina cu certificat de atestare fiscala cu datorii pe numele sotului

buna ziua
am o masina pe numele meu si am vandut-o unui om din alt oras, urmand sa facem schimb de certificare de atestare fiscala
am fost la primarie pt certificat de atestare fiscala si au gasit pe numele sotului amenzi, intr-un final am reusit sa scot certificatul pe numele meu cu zero datorii dar este mentionat si sotul cu datorii
va rog sa-mi spuneti daca cumparatorul poate inmatricula masina in conditille in care sotul are datorii si masina este pe numele meu
multumesc!
Cel mai recent răspuns: adrianaadri , utilizator 11:39, 25 Februarie 2015
buna ziua, am si eu o intrebare, va rog frumos sa ma lamuriti de un lucru.la directia taxe si impozite am facut o cerere pentru a mi se elibera un certificat fiscal pentru a putea sa vand o masina, cei de acolo mi-au eliberat unul in care se face mentiunea ca sotul are datorii, desi pana in prezent au fost eliberate mai multe certificate fiscale tot pe numele meu fara a se face aceasta mentiune. masina pe care o vand este proprietatea mea, iar in certificatul fiscal imi apare ca sunt coproprietar, de ce?????am citit din codul de procedura fiscala art. 113 unde nu scrie sub nici o forma ca este bun comun cum motiveaza ei, de ce se unifica rol-urile, de ce imi motiveaza doar verbal ca s-a facut o greseala, iar pe certificatul fiscal pe numele meu, aparem amandoi doar cu CNP-ul meu. adica dau un exempluaca sotul a facut inchisoare eu nu pot sa imi scot un cazier doar daca cei de la politie imi fac mentiunea pe el ca sotul a facut inchisoare????va rog sa ma lamuriti si ce mai e de facut, as vrea sa actionez in instanta pentru abuz in serviciu și probabil discreditarea in fata societatii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare certificat fiscal cu mentiuni adrianaadri adrianaadri buna ziua, am si eu o intrebare, va rog frumos sa ma lamuriti de un lucru.la directia taxe si impozite am facut o cerere pentru a mi se elibera un certificat ... (vezi toată discuția)
Certificat fiscal Sorinstavaravhe Sorinstavaravhe Buna seara am si eu probleme cu primăria orașului urlati Sotia a cumpărat o masina acum un an iar acum vrea sa o schimbe cu ceva mai nou am fost la ... (vezi toată discuția)
Vanzare masina bazna bazna Buna seara. Am o masina pe numele meu si as vrea sa o vand. Problema este ca sotul are amenzi pentru rovineta si de circulatie.La primarie apartamentul este pe ... (vezi toată discuția)