Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... beneficiez de somaj dupa CIM cu jumate norma si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

beneficiez de somaj dupa CIM cu jumate norma si Concediu crestere copil?

Buna ziua,

Beneficiez de somaj daca am lucrat inainte de a intra in concediu crestere copil cu norma 6 ore timp de cel putin un an? Am fost in concediu crestere copil in perioada august 2011 - mai 2013.
In ce lege pot gasi prevederi referitoare la acest caz?

Am gasit ca:
12) Pentru persoanele incadrate cu contract individual de munca cu timp partial, stagiul de cotizare prevazut la alin. (1) lit. a) se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate in baza contractelor individuale de munca cu timp partial.

Mai e in vigoare aceasta prevedere?

Va multumesc!
Mira_A, utilizator
Mergeti la Agentia de Somaj de care apartineti sa va faca calculul stagiului de cotizare la somaj pentru ca in lipsa documentelor (carnet de munca, adeverinte de vechime etc.) este dificil de calculat deoarece nu inteleg din dtele prezentate de dvs.
stagiul de cotizare aferent unui contract individual de muncă cu timp parţial se stabileşte ca raport între timpul de muncă pentru care a fost încheiat contractul individual de muncă cu timp parţial şi durata normală a timpului de muncă.
Adica:
Cu program de 2 ore = 2/8 = 0,25
Cu program de 4 ore = 4/8 = 0,5
Cu program de 6 ore = 6/8 = 0,75

***19 august 2009 - 22 iunie 2010 - 2 ore (un singur CIM la S.C. X) = 0 ani, 10 luni si 3 zile cu 2 ore adica: 10,1 luni X 0,25 = 0 ani, 2 luni si 15 zile
- echivalent la 8 ore

***22 iunie 2010 - 01 august 2010 - 4 ore (CIM X 2 ore + CIM Y 2 ore) = 0 ani, 1 luna si 9 zile cu 4 ore, adica: 39 zile X 0,5 = 0 ani, 0 luni, 20 zile
- echivalent la 8 ore

***01.08.2010 - 19.08.2011 - 6 ore (CIM X 4 ore + CIM Y 2 ore) = 1 an, 0 luni si 18 zile cu 6 ore, adica: 12,6 luni X 0,75 = 0 ani, 9 luni si 13 zile
- echivalent la 8 ore

Total echivalent la 8 ore:
= 0 ani, 2 luni si 15 zile +
0 ani, 0 luni si 20 zile
0 ani, 9 luni si 13 zile
1 AN 0 LUNI SI 18 ZILE --- CU 8 ORE
Bruta, utilizator
Stimati domni,

va mulumesc pentru sprijinul si timpul dvs. acordat

acum am realizat ca inainte de suspendarea CIM pentru CCC, am fost in concediul medical 126 zile prevazute de lege.

pentru stabilirea celor 12 luni de stagiu de cotizare la somaj, se iau in calcul 24 luni lucrate inainte de CCC sau 24 luni inainte de concediu medical?

Pe Adeverinta Anexa 26 se completeaza si cele 126 zile=4 luni cotizatie 0 sau va trebui sa solicit adeverinta completata cu 24 luni inainte de a intra in concediu medical?

1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;

(1.1) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevãzutã la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de munca sau de serviciu, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca in care plata indemnizatiei se suporta de unitate, conform legii;

2. - Perioadele de CCC si de concediu de maternitate (cele 126 de zile) sunt perioade de suspendare a CIM deci ele nu se iau in calculul celor 24 de luni din care se aleg cele 12 luni de cotizare la somaj (indemnizatia pentru concediul de maternitate este suportata integral de Casa de Sanatate).
- In aceasta situatie in adeverinta pentru somaj se inscriu lunile lucrate dupa terminarea CCC si se completeaza (pana la 12) cu luni lucrate inainte de a intra in concediu de maternitate.
va multumesc inca o data pentru sprijin. acum sunt complet lamurita.

iar in cazul acesta se calculeaza pentru 15 aprilie 2009 - 15 aprilie 2011 astfel:

15 aprilie 2009 – 01 iunie 2009 – 8 ore = 0 ani, 1 luna, 16 zile cu 8 ore adica 1,5 luni x 1 = 1 luna si 15 zile
01 iunie 2009 – 22 iunie 2010 – 2 ore = 1 an, 0 luni, 21 zile cu 2 ore, adica 12,6 luni x 0,25 = 3 luni si 7 zile
22 iunie 2010 – 01.08.2010 – 2 ore + 4 ore = 1 luna si 9 zile cu 6 ore adica 1, 15 luni x 0,75 = 20 zile
01 august 2010 – 15 aprilie 2011 – 4 ore + 2 ore = 8 luni si 15 zile cu 6 ore adica 8,5 luni x 0,75 = 6 luni 10 zile

11 luni si 23 zile!!!

nu stiu daca am calculat foarte bine, daca ma poate ajuta cineva, va rog , cu verificarea si refacerea calculelor, poate rezulta totusi o perioada de 12 luni!

toate cele bune!
Mira_A, utilizator