Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Predare casa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Predare casa

Buna ziua, as dori ca cineva sa ma sfatuiasca in urmatoarea problema:
casierul/administratorul unei As de propietari la intocmirea borderoului din perioada 2009/2010 a omis sa treaca 3 chitante(107 lei), iar in registrul de casa a omis sa treaca valoarea unui borderou(300 lei). De asemenea in ianuarie 2011 s-a inregistrat la plati 1 plata care a mai fost efectuata. Cenzorul a inceput verificarea doar din septembrie 2012 pentru intreaga perioada. Mentionez ca in martie 2013 casa este -346.20. La o analiza a incasarilor si platilor s-a constatat ca platile sunt mai mari cu aceasta suma si deci casierul la un moment dat a pus-o in casa. Ar fi corect ca aceasta suma sa ii fie restituita la predarea gestiunii?Ce ar mai trebui facut? Va multumesc anticipat pentru sfaturile pe ca le veti posta.
Ma declar batuta-n cap, dar nu ma las pana nu pricep! #-o

Spuneti ca aveti un borderou in valoare de 300 lei omis. Deci se intelege ca nu s-a trecut la incasari 300 lei.
Mai spuneti ca in acest borderou au fost omise inca chitante in valoare de 107 lei. Deci borderoul ar fi trebuit sa aiba un total de 407 lei? Si acesti bani nu au fost deloc trecuti in incasari?

Mai spuneti ca s-a inregistrat dublu o plata de 149 lei. Da?

Dupa cum am inteles eu ar fi trebuit sa aveti incasari cu 407 lei mai mult si plati cu 149 lei mai putin. Per total -407-149 = - 556.
Deci ar fi trebuit sa aveti un sold cu 556 lei mai mare decat il aveti acum.

Doamna, dati-le-ncolo de borderouri si operati in registrul de casa fiecare operatiune de intrare/iesire.
Dna Elga , eu am inteles asa ; borderou 300 lei omis -chitante 107 lei omise dar suma din borderou este omisa in 2009-2010 (nu inteleg ce fac dansii acolo, nici nu vreau sa ma gandesc )si este omisin registrul de casa total iar chitantele omise nu sunt in borderoul de 300 ci in alt borderou .Deci borderouri emise 2009-2010 -sa spunem 1000 lei minus 107 lei chitante=893 borderouri Registru de casa nu stiu ce perioada cuprinde borderouri de 1000-300 lei (borderoul emis) plus plata dubla 149 lei ,(deci diminueaza incasarile cu 149 lei) dar cica ar fi pus casierul acea suma, nu stiu cum ar fi pus-o doar prin simplul fapt ca iese casa lipsa cu - 346.20 lei acum in martie 2013.Cum au ajuns la aceasta suma e foarte greu de inteles :)
Doamna .luati chitantier cu chitantier , adunati chitantele, vedeti soldurile si apoi stabiliti rulajele fiecarei luni , va dura, dar abia atunci puteti stabili daca este plus sau minus, ce trebuie sa restituiti sau sa primiti ,altfel este o varza totala acolo si o sa o adanciti si ma rau .
CRINA1, utilizator
Incasarile s-au calculat cu soldul initial existent in momentul preluarii + incasarile, iar platile sunt cele insumate pe baza documentelor din momentul preluarii si in final acestea sunt mai mari decat sold initial+incasari.
Care este data preluarii? Va repet ,daca este acum momentul preluarii nu aveti garantia ca acel sold initial este corect . Exista cont bancar?
Preluarea s-a facut in 2008, iar aceste greseli sunt 2009 si in 2011