Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotarare divort la iesirea din tara cu un minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotarare divort la iesirea din tara cu un minor

Documentandu-ma am vazut ca pentru a iesi din tara cu un minor, in urma divortului, avand o hotarare de divort definitiva si irevocabila, am nevoie de un pasaport pentru copil si aceasta hotarare, fara acordul scris al tatalui. Intrebarea este daca aceasta hotarare trebuie tradusa pentru ca banuiesc ca cei de la frontiera, din alte tari, nu cunosc limba romana. Daca da, in ce limba?
Va multumesc tuturor. Ma bucur ca nu trebuie tradusa. Este o hotarare definitiva si irevocabila, dupa vechiul Cod Civil.
Si daca ar fi tradusa, ea nu ar fi valabila in alta tara. E nevoie de apostilare/supralegalizare pentru a fi document valabil in acele tari, asa incat traducerea simpla era inutila oricum. Dureaza circa 1 saptamana si costa cam 100 de lei primul exemplar sa trraduceti si sa apostilati, nu-i chiar usor.
Deci, daca doresc sa merg in Franta cu fetita intr-o vizita, trebuie sa am pasaport pentru ea plus sentinta de divort din care sa rezulte ca am custodia dupa vechiul cod civil?
da