Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si partaj la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si partaj la notar

Buna ziua Am mers cu sotul meu la notar pt un divort amiabil Am depus actele si ne-a dat un termen de 30 zile Spuneti-mi va rog cum se procedeaza pt a face si partajul Trebuie facut neaparat in perioada celor 30 zile sau se poate face si dupa Taxa este diferita daca se face dupa cele 30 zile Si va rog sa ma sfatuiti daca trebuie facut un inventar al bunurilor din casa Am convenit sa-mi ramana casa cu toate bunurile in contul unei sume de bani Casa a fost cumparata de mine inainte de casatorie si tot inainte de casatorie i-am cedat 1|2 din casa cu act de vanzare -cumparare El lucrand in domeniul juridic stia ca orice act intre soti este nul de aceea m-a determinat sa facem vanzarea inainte de casatorie Dupa 5 ani de casatorie inevitabilul s-a produs : divortul Sa pot ramane in casa trebuie sa-i dau o jumatate din bani Sa nu faca NIMENI CEEA CE AM FACUT EU Va multumesc pentru raspuns
Inteleg ca nici n-a cumparat casa inca, cred ca daac i-a dat prin cap sa va faca sa-i " vindeti " inainte de casatorie, n-o sa aveti succes sa-i luati o parte din casa.
La notar va prezentati daca vreti sa divortati, daca nu, nu.

cam cat tp dureaza un divort la tribunal aprox fara minori si daca eu nu ma prezint deloc
mimika85, utilizator
Daca nu va prezentati atunci reclamantul va trebui sa faca dovada imposibilitatii continuarii casatoriei cu martori si asta presupune 2-3 termene, adica undeva la 6 luni (pt ca dureaza pana se acorda primul termen).