Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transmitere Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transmitere Revisal

Buna ziua!
De la 1 iulie se majoreaza salariul minim, si voi face act aditional pentru angajati. Eu plec in concediu de vineri pentru 2 saptamani si nu o sa fie cine sa se ocupe de transmiterea revisalului. Daca il transmit eu maine e vreo problema ca il transmit inainte de termen?

Nu.
Nu e nevoie de act aditional in cazul sal minim. E suficienta o decizie colectiva.
Nu este nevoie de intocmirea de acte aditionale, intrucat modiifcare nu intervine ca urmare a negocierii , ci ca urmare a unui act normativ. In acest sens, se poate face decizie colectiva sau individuala de modificare a salariului.
Asa cum s-a mai aratat , nu este nevoie de act aditional, modificarea salariului avand la baza un act normativ. Pot fi făcute, fie decizii colective, pentru toti angajatii sau pe categorii de angajati, fie decizii individuale de modificare a salariului.
Decizie colectiva care-si va gasi locul ..unde?
Fiecare dosar personal al salariatilor care beneficiaza de aceasta majorare trebuie sa cuprinda respectiva decizie...O xeroxam?:rolleyes:

Da, in fiecare dosar de personal va trebui sa existe o copie de pe aceasta decizie colectiva.