Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere barou 2014
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere barou 2014

Buna ziua. Pentru admiterea in barou 2014 la Penal trebuie invatat de pe noul cod? Acesta intra in vigoare in februarie 2014. Lucrarile de specialitate dupa Noul Cod Penal vor aparea in primavara lui 2014..... Eu am cumparat lucrarile lui Mihail Udroiu editia 2013, dar au la baza codul penal inca in vigoare si nu Noul Cod Penal.

Cum ma sfatuiti sa procedez? Va multumesc.
Madalina28 a scris:

Atunci de pe ce sa invatam pana la urma?
Am sa imi cumpar si eu cartile de la Nomina Lex. Spun unii ca ar fi bunisoare. E sinteza dar cuprinde esentialul.

Daca o sa te bazezi pe cartile de la Nomina Lex o sa faci o mare greseala. Eventual, cartile respective sunt bune doar sa mai cimenteze informatia deja asimilata.
desigur ca nu ma bazez numai pe ele pentru ca nici pe depare nu le poti compara cu un tratat. Pentru acest examen am invatat numai din tratate, insa voiam sa spun ca nu stiu care ar fi mai bun. Poate imi recomanda cineva niste tratate mai complexe care sa cuprinda materia toata. Alea de la nomina lex le-am vazut deocamdata la altcineva si mi s-au parut bunisoare in sensul ca trateaza schematic fiecare capitol si doar atat.
ceea ce am dedus eu din acest examen este ca trebuie sa cunosti temeinic fiecare clasificare in parte in functie de tema, trebuie sa stii fiecare idee principala dupa care daca ai citit si din tratate poti dezvolta subiectul respectiv. In principiu trebuie sa ai schema in cap, aia trebuie sa o stii pe de rost cred, dupa care sa discuti la fiecare in parte ce reprezinta.
Salut! Si eu o sa dau examen de admitere in 2014 si as dori sa stiu pana la urma ce autori sunt cei indicati sa le cumparam cartile pentru a ne apuca serios de studiu?Dupa cum am inteles pe Udroiu pentru penal nu il recomandati.La penal ce si la civil ce? dar la OEPA? Va pun aceasta intrebare presupunand ca pe acest forum sunt si persoane care au mai sustinut acest examen si sunt cei mai ain masura sa ne dea aceste detalii! Va multumesc anticipat!
Sndionut a scris:

Salut! Si eu o sa dau examen de admitere in 2014 si as dori sa stiu pana la urma ce autori sunt cei indicati sa le cumparam cartile pentru a ne apuca serios de studiu?Dupa cum am inteles pe Udroiu pentru penal nu il recomandati.La penal ce si la civil ce? dar la OEPA? Va pun aceasta intrebare presupunand ca pe acest forum sunt si persoane care au mai sustinut acest examen si sunt cei mai ain masura sa ne dea aceste detalii! Va multumesc anticipat!

la civil nu ti-l recomand pe Boroi. Si eu am invatat de pe acea carte si nu a fost buna pentru ca nu ne ofera informatii complete.

Eu decat sa mai risc si la urmatorul examen imi voi face propriul meu curs cu informatii luate din diverse tratate si chiar de pe net de ce nu. Cred ca e mai sigur asa si imi voi face un curs chiar complet. Multa bafta daca vei da si tu la anul. Subiectele sunt usoare, insa baremele sunt groaznice. Trebuie sa stii dumnezeieste la fiecare capitol in parte si cu ce se mananca.
Madalina28, utilizator