Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbru de mediu - partaj
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbru de mediu - partaj

Buna ziua ! se mai poate face partajul intre doi coproprietari ( nu sot si sotie ) pentru a fi scutiti de timbrul de mediu?
Daca imi poate explica cineva .. articolul privind timbrul de mediu a intrat in vigoare din 2 august sau de la 1 septembrie ?
Art. IV. -Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 119 din 4 martie 2013, se modifică după cum urmează:
1. La articolul 8, litera f) se abrogă. ( referitor la vehicule dobandite prin partaj scutite de taxa)

Art. V. -Prevederile art. I pct. 8 şi 15-25 se aplică începând cu data de 1 septembrie 2013.

Sa intelegem ca restul articolelor au intrat in vigoare ?