Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fosta sotie a sotului meu refuza sa-si schimbe numele
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fosta sotie a sotului meu refuza sa-si schimbe numele

Buna ziua. Sotul meu actual a fost casatorit pana in 2011, apoi a divortat. Pe actul de divort scrie clar ca sotia revine la numele anterior. In schimb ea continua sa il foloseasca. Nu si-a schimbat buletinul. Ce este de facut pentru a o determina sa-si schimbe buletinul, implicit numele?
Eu cred ca se afla in ilegalitate. Corect?
Instantele fac comunicari la starea civila cu schimbarile de nume dupa ce sentintele raman definitive si irevocabile iar apoi se actualizeaza baza de date nationala a persoanelor. ''Fosta'' figureaza in baza cu obligatia de a-si schimba numele.

@Cris3232
Mai simplu ar fi, daca ii stiti adresa, sa faceti o reclamatie la politie, la care sa anexati o copie a sentintei de divort, in care sa scrieti ca nu respecta hotararea judecatoreasca (nu si-a schimbat numele) . Sectoristul care raspunde de zona in care locuieste va trebui sa verifice reclamatia dvs. si ii va pune in vedere sa intre in legalitate.
gi-jane2, moderator
Cris3232
v-am spus doar că mie-mi sună aiurea să merg la poli?ie sau la tribunal ca să-l reclam pe unul că nu ?i-a schimbat buletinul doar fiindcă m-au deranjat de două ori cu telefoanele de la bancă.
personal, consider că o atare atitudine ar fi justificabilă în condi?iile în care faptele femeii mi-ar aduce reale prejudicii. prejudicii care vor trebui, de asemenea, probate.
gi-jane2, moderator
presupun ca are alt CNP decat al dumneavoastra, si il foloseste pe al sau in relatia cu banca. puteti sta linistita.
Lara 12, intrebarea era alta, nu daca va suna aiurea. :)
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Declar topic inchis.
ContSters256287, utilizator