Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Reprezentarea unei parti de catre avocatul care a ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Reprezentarea unei parti de catre avocatul care a facut informarea privind medierea

buna ziua..sedinta de informare privind medierea este facuta de catre un avocat..poate reprezenta partea in instanta un alt avocat, abii apartinand aceluiasi cabinet?? Sau poare reprezenta partea in instanta avocatul care a facut sedinta de informare??multumesc!
Solicitarea in privinta reprezentarii uneia dintre parti poate surveni si ulterior sedintei de informare .
Este adevarat ca mediatorul este tinut de obligatiiile de impartialitate , neutralitate si confidentialitate , insa consider ca in cazul sedintei de informare , partile si mediatorul nu isi impartasesc informatii esentiale si absolut confidentiale . Asadar aceste principii nu sunt incalcate .
Ci in aceasta situatie , partile , sau una dintre parti , ar trebui doar sa completeze o cerere de mediere , eventual contract de premediere , prin care solicita invitarea celeilalte parti la mediere , aratand si obiectul medierii ... Dar nimic mai mult !
Iar daca partile ajung la sedinta de mediere in vederea informarii , in aceasta sedinta mediatorul , respectiv avocatul , le va vorbi partilor despre avantajele medierii si nimic mai mult !
Acum , referitor la acest lucru , nu stiu cat de bine va prezenta un avocat avantajele medierii , avand in vedere ca profesia lui este cu totul alta , iar daca partile doresc mediere , avocatul isi pierde un potential client !
In timp ce medierea ii scuteste pe clienti de un lung timp petrecut pe treptele tribunalului si de asemenea ii ajuta sa economiseasca sume de bani importante , pentru avocat nu are acelasi efect , ci dimpotriva medierea il lipseste de obiectul muncii .
Asadar , consider ca avocatul nu ar trebui sa mai poata reprezenta partile cu care a tinut sedinta de informare !

Insa , reglementaril legale in vigoare , nu il impiedica pe avocatul care tine sedinta de informare ( si doar atat ) , sa acorde asistenta juridica uneia dintre parti , atata timp cat in timpul sedintei nu au fost dezvaluite informatii esentiale referitoare la conflictul dintre parti , iar in urma sedintei partile aleg sa nu accepte medierea .
Cu atat mai mult avocatul partener al celui care a facut informarea este liber sa accepte reprezentarea oricareia dintre parti .

Pentru mai multe informatii puteti citi si [ link extern ] / .

Faur Ionela-Carmen- Cabinet de Avocat, Avocat