Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dovezi pentru culpa comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dovezi pentru culpa comuna

Buna ziua !
In 5 ani de zile am incercat de 2 ori sa divortez de "sotia" mea ( prima data cu un avocat , a doua oara singur) , dar mereu a sustinut ca este doar culpa mea iar ea este cea mai iubitoare sotie si ca eu am o "perioada de ratacire" si voi reveni in sanul familiei , dupa cum a si declarat in ambele procese. Avem un copil de 15 ani , il pot folosi ca martor ?
Locuim in acelasi apartament , fiecare in camera lui si fara sa impartim altceva decat cheltuielile aferente apartamentului , fara alta comunicare .
De cate ori sa intentez divort ca un judecator sa inteleaga ca nu am nicio "ratacire" ? Cum pot dovedi culpa comuna ?
Multumesc !
Va multumesc , domnule Patrick_ ! Raspunsul dumneavoastra ma face sa cred ca o sa am pana la urma un divort =D>
"Puteti da divort din culpa D-voastră exclusivă, în conditiile art. 373 lit. c), asa cum prevede art. 379 alin. 2 Cod civil, adică dacă sunteti despărtiti în fapt timp de 2 ani." si daca nu pot dovedi ca suntem despartiti in fapt , am mai scris stam in acelasi apartament dar in camere separate si ce avem de impartit sunt doar banii pe facturi :D
Poate ma puteti lamuri si in acesta privinta , multumesc anticipat !
[editat- se adreseaza unui mesaj sters]

@D-le mediator Ciobanu Vasile:
Până la urmă ati ajuns la ceea ce spuneam si eu, adică tot la instantă se ajunge, chiar dacă părtile se înteleg si merg la mediator.
În aceste conditii, pentru a evita sălile de judecată (si camera de consiliu tot o sală de judecată e), ce rost mai are să meargă la mediator când pot foarte bine să meargă la notar, sau ofiterul stării civile?

gi-jane2, moderator