avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reabilitare termica a imobilului fara acordul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reabilitare termica a imobilului fara acordul proprietarilor

Locuiesc intr-un bloc din sectorul 3 (Str. Padurea Craiului nr. 1, Blocul B2). Din luna februarie, administratia blocului a inceput sa ne perceapa bani pentru programul de reabilitare termica a locuintelor, desi acesta nu a fost supus aprobarii locatarilor. Administratorul si presedintele imobilului au incercat sa manipuleze oamenii, prezentandu-le acest program drept unul obligatoriu, prevalandu-se de un articol al altui act normativ – Legea nr. 230/2007 privind înfiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari – potrivit caruia proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru "modernizarea, consolidarea, reabilitarea termica, precum si pentru cresterea performantei energetice a cladirii". Eu stiu ca participarea la programul de reabilitare termica se face numai in functie de vointa proprietarilor. Pe de alta parte, fondul de rulment care ni s-a perceput este dublu fata de suma pe care ar trebui sa o avem potrivit HG nr. 1588/2007 (care mentioneaza ca fondul de rulment se dimensionează astfel încât să poată acoperi cheltuielile curente la nivelul lunii calendaristice din an cu cheltuielile cele mai mari). De pilda, suma cea mai mare pe care am platit-o la intretinere intr-o luna a fost de 300 lei, iar fondul de rulment pe care am fost obligata sa-l platesc in urma reactualizarii se ridica la 550 lei. Rog, daca poate cineva sa-mi spuna unde pot reclama aceste abuzuri (in fond, ilegalitati grave) comise de administratia imobilului si daca persoanele din Comitetul asociatiei sunt pasibile de vreo pedeapsa. Multumesc
Cel mai recent răspuns: alex68 , utilizator 08:46, 8 Aprilie 2009
Alex68, a scris (pe aici pe undeva) cineva ca banii pt aberatia aceasta pot fi stransi in cont, “fond pt reparatii”, pana se va incepe reabilitarea – ce se va intampla cu dobanda? (fie cat de mica) trebuie urmarit de “cotizanti”…

s.c. ad loc s.r.l.,
sigur ca perioada de garantie a celor mai multe blocuri a expirat… dar nu “din cauza dezinteresului unora care…” vor ajunge blocurile moloz. In cele mai multe blocuri oamenii au intretinut spatiile comune, le-au reparat si consolidat dupa fiecare cutremur care “a lasat urme”, si-au zugravit, izolat termic (unii chiar fonic) apartamentele etc s.a.m.d.

Repet: daca e asa necesara reabilitarea sa se inceapa cu acel blocuri care stau sa cada si in care, printre placile de beton, poti introduce palma – acele blocuri in care locuiesc oameni cu datorii atat de mari la intretinere si / sau chirie (catre primarii, de regula) incat au fost “deconectati” de la reteaua de apa, cea de energie electrica si de la cea de gaz… Dupa ce acest gen de blocuri vor fi reabilitate (adoptandu-se… diverse solutii de plata) voi crede ca e necesara aceasta reabilitare fortata.

Apoi, de ce ar trebui ca cei care locuiesc “la case” sa contribuie – indirect – la reabilitarea unor blocuri, mai ales cand unele strazi arata ca niste ulite cu gropi adanci?
“Multimea” de bani pe care pretind ca o vor da “guvernantii” pt reabilitare blocuri ar putea sa o dea pt a repara drumurile...

Nu cred ca se va trece la reabilitarea fortata a blocurilor in care locuiesc 100 de familii intre care numai 5 sau 10 doresc sa “intre in program”. Ce na_ba?! Aveam impresia ca am scapat de comunism, si de socialism!
Maine-poimaine ii fata mintea unuia ca se protejeaza mediul si se reduc si costurile la intretinere daca fiecare bloc va avea o cantina si se va renunta la bucatarii – vom fi o mare familie fericita! :-/
alex68 a scris:

V-as ruga, daca stie cineva, sa ma lamureasca asupra unei chestiuni. Daca Administratia imobilului unde locuiesc a inceput deja sa stranga bani pentru reabilitarea termica (s-au strans pana acum doua rate), iar Primaria de sector ne-a raspuns ca anul acesta NU vom intra in program, este legal sa se perceapa in continuare rata aferenta reabilitarii, stabilita de Administratie (la Adunarea Generala s-a spus ca va fi o rata lunara, perceputa timp de cativa ani)? Asadar, este legal sa ni se opreasca in continuare acesti bani? Avem posibilitatea sa refuzam plata lor? Multumesc.

Daca adunarea generala a hotarat sa se stranga acesti bani atunci trebuie sa respectati hotararea si sa contribuiti lunar cu suma stabilita. Este legal sa respectati hotararea luata in adunarea generala. Daca la urmatoarea adunare generala puneti din nou la vot si hotarati sa faceti altceva, alta reparatie cu banii adunati, iar o sa va conformati. Daca refuzati plata incalcati hotararea adunarii generale, puteti suporta penalizari de intarziere, etc.
Foarte bine punctat. "trope_doi". Ati pus punctul pe i. La noi, totul se face fara cap, doar asa, ca sa bifam in carnetel ca "facem ceva". Numai ca nu se face niciodata ceea ce trebuie, iar ceea ce se face trebuie sa serveasca neaparat unor terte persoane (deci nu celor pentru care, cica, s-ar face lucrul respectiv)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Program de reabilitare termica blocuri cameliaborangic cameliaborangic ca prprietar este obligatoriu sa participi la programul de reabilitare termica (vezi toată discuția)
Reabilitarea termicã a clãdirilor de locuit ancady2003 ancady2003 Buna ziua, Am o problema pe care nu reusesc sa o rezolv. Asociatia de proprietari de unde apartin, doreste sa reabiliteze termic blocul in care locuiesc ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli din fonduri asociatie locatari d73m d73m la blocul nostru s-a hotarat ca toti locatarii sa beneficieze din fondurile asociatiei de locatari de instalarea de tamplarie termopan pt izolarea mai buna a ... (vezi toată discuția)