Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cioban cu oile in gradina mea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cioban cu oile in gradina mea

Am o problema cu un cioban, care vine cu oile in gradina mea. Ce pot sa fac, ca politia nu face nimic. Cand vreau sa vorbesc cu el, trimite caini pe mine. M-au muscat deja si numai stiu ce sa fac.
Nici primarul poate sa faca ceva sau nu vrea sa faca.
Cum pot sa protejesc proprietatea si viata mea? Ce pot sa fac sa numai vine in gradina mea?
Nu aveti alta cale decat sa faceti plangere la politie argumentand ca vi s-a incalcat un drept legea 61/1991,acestia trebuie sa sanctioneze pe cioban,iar dvs ca sa va recuperati paguba produsa de cioban (ruperea gardului) si paguba produsa de oi ( distrugerea recoltei),nu aveti alta cale decat sa parcurgeti calea instantei,iar prin instanta va puteti recupera prejudiciul.

Daca recurgeti la alta metode ca: aruncarea cu otrava pe terenul dvs ptr.a muri oile ciobanului, instalarea unor capcane ptr.prinderea oilor sau aplicarea de violente asupra ciobanului,exista riscul sa va treziti dvs cu dosar penal.
Ingraditi proprietatea cu gard, chiar si din nuiele.Apoi, sapati una sau mai multe gropi langa gard, in interiorul curtii dvs, si infigeti in ele niste tarusi mici si acoperiti-le cu nuiele subtiri pe care puneti fan.Asteptati sa intre oile acolo....Sau puteti sa lasati in gard niste gauri la nivelul solului prin care sa poata intra cainii ciobanului si puneti acolo cate un lat din sarma. In felul asta se invata minte sa nu mai intre pe proprietatea altuia, chiar si daca acesta nu se locuieste acolo.
Cred ca aveti obligatia legala sa faceti gard. Daca-l strica se cheama distrugere. Daca il strica si apoi intra pe teren, se cheama tulburare de posesie.
Intrebarea e: dv. folositi acel teren? Cum? Ca nu pricep, ori sunteti suparat ca va strica ce-i pe-acolo, ori doar ca intra? E important.
In rest, e deplasat sa va cumparati pusca, trebuie analize, e scump... Va puteti lua un caine si dv., insa repet, nu stiu care e destinatia acelui teren, ce faceti dv. acolo, cat de des mergeti, e langa casa...
polloctav a scris:

Ingraditi proprietatea cu gard, chiar si din nuiele.Apoi, sapati una sau mai multe gropi langa gard, in interiorul curtii dvs, si infigeti in ele niste tarusi mici si acoperiti-le cu nuiele subtiri pe care puneti fan.Asteptati sa intre oile acolo....Sau puteti sa lasati in gard niste gauri la nivelul solului prin care sa poata intra cainii ciobanului si puneti acolo cate un lat din sarma. In felul asta se invata minte sa nu mai intre pe proprietatea altuia, chiar si daca acesta nu se locuieste acolo.

De ce nu-l sfatuiesti si sa puna in gard si sarme alimentate la reteaua electrica? Esti cumva iresponsabil? Daca in gropile alea istete cade un copil, care voia sa fure o pruna uitata in vreun copac?
Lista asta nu este moderata? Oricine poate posta in mod iresponsabil?
phil26 a scris:

Am o problema cu un cioban, care vine cu oile in gradina mea. Ce pot sa fac, ca politia nu face nimic. Cand vreau sa vorbesc cu el, trimite caini pe mine. M-au muscat deja si numai stiu ce sa fac.
Nici primarul poate sa faca ceva sau nu vrea sa faca.
Cum pot sa protejesc proprietatea si viata mea? Ce pot sa fac sa numai vine in gradina mea?

Nu am inteles ce inseamna "politia nu face nimic". Ati inregistrat o plangere la politie si aceasta nu i-a dat curs? Daca doar ati vorbit cu ei, reveniti si faceti-o in scris. Ati vrut s-o inregistrati si nu v-au primit-o? Daca da, atunci trimiteti-o prin posta, cu confirmare de primire si, in acelasi timp, trimiteti un memoriu direct lui Stroe, nu va incurcati cu sefutii si sefuletii; ministrul va pune pe ea un aviz care, la poitita locala va ajunge cu suturi - sefilor mari nu le place cand sefii mici le dau de lucru -.
Daca ciobanul este cu oile si cainii pe proprietatea dvs., politia nu vrea sa intervina, si va considerati in pericol, sau proprietatea dvs. este in pericol, sunati la 112.