Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul poate supraveghea video angajatii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul poate supraveghea video angajatii?

Buna.
Este legal ca un angajator sa monteze camerevideo in hala de productie pentru a supraveghea angajatii?
Multumesc.
""cu respectarea drepturilor persoanelor angajate""
: camerele video sut amplasate deasupra birourilor cu vizibilitate directa asupra monitorului.
""indeplinirea unor obligatii legale exprese sau in temeiul unui interes legitim,""
: conform obiectului de activitate al firmei , in spatiul de birouri , nu sunt indeplinite conditiile pentru aceasta cerinta
""cu consimtamantului expres si liber exprimat al angajatilor, dupa ce acestia au fost informati in prealabil."
: nu exista consimtamantului expres si liber exprimat al angajatilor
: s-a adus la cunostinta angajatilor prin mail ca sistemul este operational

raliviu, utilizator
Puteti sesiza ANSPDCP - Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]