Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita pentru neplata unui credit de nevoi ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita pentru neplata unui credit de nevoi personale fara garantie

Buna ziua.
Am contractat un credit de nevoi personale fara garantie,pe care,din mai multe motive,nu am reusit sa-l mai achit.
Banca,cum era de asteptat,a demarat procedurile de executare silita si a inaintat dosarul meu spre un executoriu judecatoresc.
In consecinta,dupa ceva timp,am primit o somatie de plata a respectivului credit la care s-a mai adaugat onorariul executorului plus alte cheltuieli.
Mentionez ca in momentul de fata platesc rate la o casa pe care am cumparat-o cu credit ipotecar,la care nu am restante.
In afara de casa,nu am alte proprietati pe numele meu si nici al sotiei(casa,teren,masina).
Intrebare pe care indraznesc sa v-o adresez este urmatoarea:
Ce presupune executarea silita in cazul meu,in cat timp se produce de la instiintarea venita prin posta?
Exista posibilitatea ca executorul sa vina sa-mi ia bunuri din casa sau se reduce totul la a-mi pune poprire pe salariu?
In situatia in care imi va pune poprire pe salariu,care va fi cuantumul acesteia?
Va multumesc anticipat.
Este bine de știut faptul ca executorul nu poate face nimic fără acordul scris al creditorului.
Doar atunci când au probleme accepta ceva, atunci când își dau seama ca un avocat bun le ia tot și rămân tot ei datori la clientul avocatului.

Este fără îndoială mai favorabil sa iei câteva sute de euro sau mii de euro decât sa achiți câteva mii de euro.
Eu asta zic și asta susțin...și eu cu asta ma ocup..
Dvs. susțineți ca este mai bine sa dai câteva mii decât sa iei...

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Stimate domn,nimeni,repet nimeni nu te poate scapa de plata unei datorii la banca,indiferent cine este sau ce face,fie el si avocat. Dumneata cum ma puteai scapa pe mine,de plata unei restante de 14800 de euro,cu riscul de ami fi scoasa casa la licitatie,pentru un credit de nevoi personale! Realizezi ca sustii o aberatie? Am luat de la banca 10.000 din care am platit foar 2000. Dupa cativa ani,timp in care s au adunat penalitati de pana la 14800,am negociat cu banca si executorul a fost de acord sa ii dau 6000 ca sa scap!Altfel imi scotea casa la vanzare! Am dosarul de executare in copie acasa si contine exact 386 de pagini! Ce nu e clar pana aici? Esti dumneata atat de competent incat,in situatia de fata ,sa ma fi scapat de.plata datoriei,ba mai mult ,si a cheltuielilor??? Realizezi ca sustii o ineptie uriasa? Discutia mea cu dumneata se incheie aici! SUBIECT INCHIS! CAZ REZOLVAT! ROg un moderator sa inchida topicul! Multumesc!
radupe, utilizator
Creditul dvs. era prescris.
Daca aveați avocat și contestați la instanță scăpați de tot.
Este simplu.
Creditul dvs. era prescris.
Daca aveați avocat și contestați la instanță scăpați de tot.
Este simplu.

Nu executorul decide cati bani ia de la debitor ci creditorul, banca în speță.
Nu va lansați în susțineri nerealiste dacă nu cunoașteți legea.
Avocatii lucrează cu legea și o cunosc ca și judecatorii iar omul fără studii nu o cunoaște și poate fi ușor înșelat de aparențe.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat