Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este sau nu abuz???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este sau nu abuz???

In luna noiembrie 2008 mi s'a desfacut contractul de munca prin restrangere de activitate si nu mi s'a pus la dispozitie alt post din firma. Datorita stresului m'am imbolnavit si am ajuns in spital.In decembrie 2008 in urma unei crize de glicemie am fost diagnosticat si internat in repetate randuri pana la sfarsitul lunii februarie 2009. La intoarcerea la locul de munca in data de 3 martie 2009 m'am prezentat la serviciu personal in vederea stabilirii formalitatilor ce trebuiau indeplinite privind incheierea contractului de munca. Am primit raspuns ca in ziua respectiva nu exista timp pentru mine, sugerandu'mi'se sa revin la sfarsitul saptamanii avand in vedere ca vineri 7 martie 2009 mi se incheia preavizul de 20 de zile lucratoare. DUcandu'ma joi, 6 martie 2009, la serviciu personal mi s'a inmanat o decizie in care eram rechemat la munca pe fostul post. Aceasta decizie era datata "6.01.2009". In momentul citirii ei mi s'a cerut sa nu datez semnatura primirii acestei decizii. Sub presiunea momentului, nu am datat, in schimb am aratat aceasta decizie mai multor colegi care au ramas la fel de consternati ca si mine. De ce mentionez acest lucru? In data de 6 ianuarie 2009, aflandu'ma internat in spital, am solicitat telefonic si am si primit in aceeasi zi adeverinta de salariat, aceasta fiindu'mi necesara la dovedirea calitatii de angajat si de asigurat la CAS. Adeverinta am primit'o in aceeasi zi, dar decizia de rechemare la locul de munca datata in ziua respectiva, nu am primit'o. Odata cu prezentarea mea la serviciu am intampinat ostilitatea sefului direct cu privire la reintoarcerea mea la locul de munca, fapt pentru care am fost amenintat ca daca nu primesc oferta de a sta 3 saptamani acasa platite de catre el, fara sa apar la serviciu, ma va vana si ma va da afara disciplinar. Am ales varianta de a ramane la serviciu, crezand ca decizia de rechemare a fost trimisa cu buna credinta. Ca urmare a acestei decizii de intoarcere la locul de munca, am pierdut oportunitatea angajarii intr'un alt loc de munca. De la data intoarcerii mele, cerand sa mi se dea de munca, am fost refuzat in mod ostentativ de catre seful direct. La o saptamana dupa ce am revenit, am fost chemat de catre seful direct, incredintandu'mi'se o asa-zisa "sarcina de serviciu" prin care mi se cerea sa fac o raportare zilnice fara a mi se pune la dispozitie vreun mijloc de informare dupa care, reprosandu'mi'se zilnic ca nu imi indeplinesc activitatile de serviciu. Seful direct nu mi'a dat dreptul utilizarii calculatorului (drept care figureaza clar in fisa postului) si mi'a cerut "sa ma descurc" si raportarea sa o fac in scris de mana. Neobtinand un rezultat prin care sa pot oferi o informatie eficienta, i'am inaintat o cerere scrisa privind accesul la calculator, care mi'a fost refuzata. In consecinta, mi s'a intocmit referat disciplinar, fiind chemat la comisia de disciplina. In prealabil, am mai avut o discutie cu seful direct prin care acesta mi'a cerut sa imi depun demisia predatata si astfel va renunta la acuzatiile impotriva mea. Am amanat luarea acestei decizii, prezentandu'ma la comisia de disciplina. Rezultatul a fost ca voi primi avertisment verbal, fara sa se intocmeasca proces verbal ca m'am prezentat. Se poate ca ei sa spuna ca eu nu m'am prezentat si sa ia o decizie conform codului muncii in lipsa mea? Daca da, ce pot face? Cum ma pot apara?
si eu sunt angajata...era doar o speta....
ideal este sa nu ne batem..
...eu personal sunt de parere ca viata are lucruri mult mai frumoase rezervate...ca sa ma lupt pentru un"drept"....daca ei nu te vor si prefera pe altul in locul tau...o fac...sunt tehnici si ..pentru cultura generala sunt si cursuri de genul"cum sa scapi de angajat legal..."...
daca sunteti atat de bine pregatita...succes..nu aveti de ce sa va temeti....sunt servicii..ele apar pentru oamenii bazati si pregatiti profesional...
dar...cand ceva scartaie ..te tii cu ambele maini de un serviciu...de teama sa incerci ceva nou...ceva ce poate fi mai bun ca in trecut!!!
...si inca o chestie..in conflicte de munca de fiecare data se da castig de cauza angajatului si nu angajatorului!!..in experienta mea putina comparativ cu a celorlati colegi...am vazut oamenii avizi dupa razbunare si dupa"a-si face dreptate"...si n-am vazut nici un benficiu....afara de ura acumulata.....!si catva leuti...care ii ajuta sa-si plateasca medicamentele anti-stres....that;s all!!
Irina Havirneanu, Alte profesii
Maria_B a scris:

]Subiect: RE: preaviz
intrebam in calitate de angajator...chestia asta...de exemplu nu am de unde sa platesc omului suma pe care trebuie sa i-o dau pentru inca o luna ...intelegi?dar nu intru in faliment...doar nu am banii necesari...
nu as vrea sa-i fac rau omului sa-si puna demisie ca nu mai beneficiaza de somaj..as vrea doar sa renuntam la perioada de preaviz....

multumim!!

Conform legii nu aveti cum sa concediati un salariat din motive neimputabile fara a acorda preavizul prevazut de lege.
Cat priveste lipsa banilor................. este cazul ca angajatorii sa invete ca " previziunea economica" este una dintre obligatiile lor, anticiparea cheltuielilor si veniturilor este activitatea lor de baza. Mai pe romaneste spus acestea sunt ATRIBUTIILE DE SERVICIU ale patronului. Asa cum un salariat care nu isi indeplineste obligatiile asumate prin CIM si este concediat pentru neindeplinirea sacinilor de servicu, la fel si patronul este " penalizat" cand nu isi indeplineste obligatilei sale, scoate din buzunar banii necesari salariilor si crediteaza societatea. De unde face rost de acesti bani nu are importanta , este problema lui de patron. Este vremea ca si patronii sa isi asume responsabilitatea atributiilor proprii.
Cu alte cuvinte patronul are obligatia de a anticipa din perioada cand are bani de salarii daca in luna urmatoare isi mai permite mentinerea in munca a salariatului si sa dea preavizul din timpul cand au posibilitatea de palta a preavizului.
Aici nu fac nici morala, nici critica................. explicam doar care sunt in viziunea mea " atributiile de serviciu" ale unui patron.
Ca sa ma fac mai bine inteleasa (si aici fac referire la ,,innessomuch'') sunt in preaviz,mi-am gasit alt loc de munca ,dar sunt foarte multe persoane care sunt mai mult sau mai putin pregatite si care in perioada de criza nu mai gasesc asa usor un loc de munca.Nu inteleg de ce suntem sfatuti sa ne acceptam soarta, asa cum e?! Suntem fiinte ,suntem oameni care muncim,nu scalvi fara drepturi! Si daca doresc sa chem in instanta pesoanele care abuzeaza de functie, nu o fac avida de razbunare, ci doresc sa se faca dreptate si nu o fac numai ptr.mine o fac scarbita de tot ceea ce se intampla. Am coleg care a fost pus sa demisioneze pe motiv ca i s-a desfiintat postul, dupa care la cateva zile pe postul lui a fost trecut un alt coleg. Si ca o paranteza: colegul care a fost fortat sa plece era bun profesional, are parintii amandoi bolnavi, are mama bolnava de cancer si tata bolnav recent ramas fara servici, iar pe fondul unui psihic sensibil i s-a pus o foaie in fata sa-si scrie demisia. Vi se pare drept sa ne acceptam soarta?!
Nu vreau sa va simtiti jignita ,dar am impresia ca nu sunteti tocmai in masura sa dati sfaturi, de asta am si citat din Dvs. Am participat si eu la n cursuri! Va intreb : cursuri ptr.drepturile angajatului unde se tin?! Din ceea ce vad ati scris ,, in conflicte de munca de fiecare data se da castig de cauza angajatului si nu angajatorului!!.'' Eu asta doresc, doar castig de cauza! Doresc un semnal de alarma ptr.cei ce ne calca drepturile,doresc sa nu se mai imbolnaveasca oameni muncind, sa nu mai moara( si stiti ca nu vorbesc gratuit ,cazul ,,Raluca'' ,parca?!),iar daca cineva ma poate ajuta cu sfaturi juridice ii multumesc anticipat.
Vreau sa mai fac o precizare: nu sunt plina de ura ,doar de sila ,gandesc la rece si nu sunt atat de stresata incat sa nu vad realitatea.
multumesc.:bow:
...eu nu vorbeam de colegul dumneavoastra sau de dumneavoastra....cu tot respectul;...ca si consilier in resurse umane ...ai dreptul sa consiliezi cum vrei si simti...degeaba va trimit prin itm-uri, tribunale...daca din start se vede ca nu puteti dovedi nimic...ceea ce spuneam este punctul meu de vedere realist...
spuneti-i colegului dvs sa dea firma in judecata ca si-a dat demisia fortat...si daca va avea castig contactati-ma...asta ar fi culmea conflictului castigat de angajat!!
Irina Havirneanu, Alte profesii