Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM perioada determinata

Buna ziua !
Am un angajat cu CIM per. det pana la 31.12.2013.
In decizia de incetare voi trece : inceteaza CIM cu 31.12.2013 sau 01.01.2014 ?
Eu interpretez asa : Cim este in vigoare pana la 31.12.2013 - deci ar trebui sa inceteze incepand cu 01.01.2014. Dar asta este doar parerea mea ....

Multumesc !
1. Care este textul de lege care sustine afirmatia dvs.?

2. Daca va referiti la art.56(1), lit.i) din Codul muncii, acesta nu spune ca inceteaza CIM in ziua in care salariatul a lucrat.

3. Am explicat in mesajul anterior cum dvs. confundati data expirarii CIM cu data incetarii acestuia.
Textul de lege nu spune nici ca inceteaza in ziua in care nu lucreaza , ci inceteaza de drept la data expirarii duratei c.i.m. pentru care a fost incheiat

Nu fac nicio confuzie in ceea ce priveste data incetarii ci.m. ,Textul de lege pe care l-ati reiterat prevede care este data incetarii c.i.m. si nu prevede ca data ziua urmatoare asa cum sustineti dvs.

Niciun text de lege nu impune ca data incetarii c.i.m. sa fie zi nelucratoare , dar nici lucratoare.
Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus - Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem
1. Confundati :
- ziua nelucrata cu ziua nelucratoare;
- incetarea CIM cu expirarea lui

2. - Unde scrie ca trebuie sa inceteze CIM in ultima mea zi de lucru?
- Unde scrie ca data expirarii CIM este ultima zi de munca?

3 - De ce nu vreti sa citit cu atentie argumentele mele si sa ma contraziceti pe ele?

4. Eu raman la parerea mea si asa voi proceda mereu fiindca asa este legal.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Legea prevede clar ca inceteaza de drept la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat.. Nu scrie nicaieri ca data incetarii c.i.m. este prima zi urmatoare acestei zile.
Prin urmare, nu se face nicio confuzie atata timp cat legea precizeaza expres care este data incetarii de drept a c.i.m.

Nu exista text de lege care sa prevada expres ca data de incetare a contractului se considera ultima zi lucrata sau ultima zi din contractul pe durata determinata.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Imi pare rau ca nu stiti sa recunoasteti cand nu aveti dreptate!
Nu ati aratat nici un text de lege care sa va confirme si care sa ma infirme.